+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Ağ Teknolojileri - Makedonya Üniversiteleri

            Bilgiye değer veren ve bilginin önemini bilen bir toplum olarak en son teknolojik gelişmelerle üretilmiş olan bilgisayar ve internetten yararlanarak her geçen gün bilgiyi daha kolay elde edebilmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Birçok firma kendini geliştirebilmek amacı ile interneti daha verimli kullanabileceği sistem ve ağ alt yapı hizmetlerini kaliteli bir şekilde gerçekleştirebilecek eleman alımı yapmaktadır. Ağ teknolojileri bölümü işte tam da bu firmaların aradıkları nitelikte eleman yetiştirme amacı ile açılan geleceğin mesleki bilim dalıdır. Bu bölümde verilecek olan dersler arasında bilgi işlem, bilgisayar, bilgisayar donanım, bilgisayar işletimi, bilgisayar programcılığı, bilgisayar yazılımı yer almaktadır. Ağ teknolojileri bölümünden mezun olmanız durumunda internet ve ağ teknolojileri teknikeri olarak özel kurum ve kuruluşlarda çalışabilirsiniz.

Ağ teknolojileri teknikeri olmak isteyenler sayısal düşünme yeteneği bulunan, kendini yenileme yeteneğine sahip, araştırıcı, sabırlı, dikkatli ve sistemli bir şekilde düşünebilen bireyler arasından çıkmaktadır. Bu teknikerler genel olarak büro ortamında masa başında çalışmaktadırlar. Günümüzde büyük önem taşıyan teknolojinin gelecek zaman dilimlerinde de önemi artacaktır. Ağ teknolojileri bölümü öğrencileri internet programlama, veri tabanı, grafik ve animasyon, haberleşme, 3 boyutlu tasarım ve modelleme, matematik, algoritma, ağ sistemleri, elektronik gibi konularda gerekli teorik bilgileri en iyi şekilde öğrenmektedirler; çünkü bu bilgiler meslek hayatında ihtiyaç duyulan konular arasında yer almaktadır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler ağ teknolojileri uzmanlığı haricinde sistem uzmanı, ağ uzmanı, bilgi işlem uzmanı, ağ yöneticisi, sistem yöneticisi, sistem ve ağ danışmanı ve sistem destek uzmanlığı da yapabilmektedirler.

Bilgisayar ağlarının alt yapısının anlatıldığı uygulama derslerinde ağ servisleri, sanallaşma, yönlendirme, anahtarlama, web servisleri, mesajlaşma alt yapısı ve e- posta, bilgisayar ağlarında güvenlik sağlama gibi yöntemler öğretilmektedir. İlerleyen zamanlarda internet kullanımı farklı il/ ilçelerde de kullanılmaya ve ağ alt yapısı kuvvetlendirilmeye başlayacağı için bu meslek dalı çok ihtiyaç duyulan bir meslek dalı olacaktır. Bu nedenle bu bölümü tercih etmeniz geleceğinizi garanti altına almanız açısından önem arz etmektedir. Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi ağ teknolojileri konusunda her geçen gün kendini geliştirmekte olan bir üniversitededir. Bu bölümde kendinizi geliştirmek ve alanınızda uzman olmak istiyorsanız yıllık 2000 Euro ödeme yaparak akademik kariyerinizi üniversitemizde almaya başlayabilirsiniz.