+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Yönetim Bölümü - Makedonya Üniversiteleri


Yönetim en kaba tanımıyla şiddetli rekabetin yaşandığı ve koşulların sürekli olarak değiştiği bir ortamda, işletmelerin ve işverenlerin çevreye uyum sağlamak, yaşamlarını sürdürmek ve temel yeteneklerini korumak için ortak tabanın yaratılmasıdır. Günümüzde iş imkanlarına baktığımızda özel sektörün ağırlıklı olduğunu görürüz. Genel olarak büyük şirketlerin piyasada yer aldığını ve bu şirketlerin özellikle yönetim bölümlerine önem verdiğini söylemek yanlış olmaz.

Yönetim sadece yönetmek olarak algılanmamaktadır. Yönetim bölümünde birçok alt bölüm yer almakta ve her departman farklı bir işlev üstlenmektedir. Bu nedenle yönetim konumunda çalışmak isteyenler mutlaka yönetim eğitimi almalıdır.
    
Ülkemizde daha çok Yerel Yönetimler olarak geçen bölüm Makedonya'daki en köklü üniversitelerden olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi  Yönetim bölümünü genel bir başlık altında toplamıştır. Ancak bölümün vermiş olduğu eğitim daha çok ticaret ile ilgilidir. Yurt dışı eğitimi ile kendini geliştirmeyi düşünenler Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi  Yönetim bölümünü tercih ederek, ekonomi ve ticaret alanında eğitim alabilirler.
 
Yönetim bölümünden mezun olanlar hem kamu sektöründe hem de özel sektörde rahatlıkla iş bulabilirler. Özel şirketlerde yönetici asistanı olarak iş hayatlarına atılan yeni mezunlar zamanla yükselerek yönetici pozisyonuna geçerler. Yöneticilik insanın hem çevresini hem de kendisini geliştirmektedir. Çünkü yönetici olmak için birçok aşamadan geçerek kalifiye bir eleman haline gelirsiniz. Bu aşamalardan ilki elbette eğitimdir. Yurt dışında alınacak eğitim ile hem dilinizi geliştirebilir hem de kendinizi diğer öğrencilerden bir üst seviyeye taşırsınız. Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi  Yönetim Bölümü 4 yıllık olup, üniversitenin Ekonomi Fakültesi'ne bağlı olarak eğitim vermektedir. Eğitimin yıllık ücreti 2000 € olup dış ülkelerdeki üniversitelere kıyasla oldukça uygundur.
Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi 'nde eğitim almak isteyenler üniversitenin resmi web adresinden üniversite ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirler.  1949 yılında açılan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi  günümüzde 21 fakülte ve 5 araştırma enstitüsü ile eğitim hizmeti vermektedir. Yaklaşık 50.000 öğrencinin bulunduğu üniversitenin Yönetici Bölümü'nden mezun olan öğrencilere "yönetici" lisans diploması verilmektedir. Bu diploma 70'in üzerinde ülkede geçerlidir. Bu da sizin açınızdan oldukça avantajlı olacaktır. Böylece hem yurt dışında eğitiminizi tamamlayıp hem de ülkenize döndüğünüzde diplomanızla iş yapabilirsiniz.