+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

ÜSKÜP KİRİL METODİ ÜNİVERSİTESİ MUHASEBE VE DENETİM BÖLÜMÜ - Makedonya Üniversiteleri

 

 Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, Makedonya’nın en büyük üniversite ve ülkenin ilk devlet üniversitesi olma özelliğindedir. 3 fakülteyle 1949 yılında kurulan üniversite 21 fakülte ve 5 enstitü ve yaklaşık 50000 öğrenci kapasitesiyle dünyada da sayılı üniversiteler arasındaki yerini almıştır.
Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Muhasebe ve Denetim Bölümü, 2000 Euro harç ücreti karşılığında birçok avantajı da bu bölümde okumak isteyen öğrencilere sunmaktadır.
Muhasebe ve denetim bölümü programının amacı, küreselleşen dünyada muhasebe alanında ulusal mevzuatı ve uluslar arası finansal raporlama standartlarını bilen ve bunlardaki gelişmeleri takip eden bireyler yetiştirmektir. Bunlarla birlikte, bilgisayar ortamında muhasebe yapabilen, muhasebe kayıtlarını tutabilen, organizasyonları yapabilen ve standartlara uygun finansal tabloları oluşturabilen, yorumlayabilen, yönetime finansal veri sağlayabilen çağdaş bilgi ve becerilerle donatılmış öğrenciler yetiştirebilmektir.

 

            Muhasebe ve denetim bölümünde, pazarlama ve yönetim gibi sözel derslerle, muhasebe ve işlemler gibi sayısal dersler verilmektedir. Bu bölümü tercih edecek öğrencilerde, analitik düşünme becerisiyle, bu beceriyi geliştirebilecek, üzerine yeni donanımlar katabilecek kapasite bulunması gerekmektedir. Muhasebe ve denetim bölümünü, sözel ya da sayısal bölüm olarak ve bu alanlarda yetenekli öğrenciler için uygundur demek son derece yanlış bir bilgi olmaktadır. Zira bölümde alınacak tüm derslerin hem sayısal, hem de sözel yanı bulunmaktadır.

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Muhasebe ve Denetim Bölümünü bitiren öğrenciler, pek çok farklı alanda çalışabilirler. Birçok yerli ve yabancı şirketin, mali işler, finansal raporlama, iç denetim, hazine bölümü, mali müşavirlik şirketleri, bankalar, aracı kurumlar, danışmanlık şirketleri, Sermaye Piyasası Kurumu gibi kamu kuruluşlarında da çalışabilmektedirler.


 

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’nde Muhasebe ve Denetim Bölümü’nde yıllık 2000 Euro gibi gayet uygun bir ücretle okuyarak, birçok alanda çalışabileceğiniz bir mesleğe sahip olunabilmektedir. Üniversitenin YÖK denkliği mevcut olduğundan, alınan diploma aynı şekilde ülkemizde de geçerlidir.

Üniversitenin uyguladığı eğitim programları, Bologna Kriterlerine uygun olduğundan, Avrupa Birliği Eğitim Kriterleri uyguladığından toplam 70 ülkede alınan diplomalar geçerli olmaktadır. Ayrıca Avrupa’da yaşama ve orada çalışma hakkı da, üniversitenin diplomayla beraber mezunlarına sunduğu büyük bir avantajdır.