+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü - Makedonya Üniversiteleri


Bitki Koruma Bölümü, ülkemizde bulunan bitkisel ürünlerin daha kaliteli ve bol üretilebilmesi ve bu bitkilerde oluşabilecek hastalıkların belirlenmesi, yabancı otların neler olduğunun belirlenmesi ve bunların korunması konularında araştırma yapacak, kendini yetiştirecek toplumda tarımla uğraşan insanlara bilgileri sunabilecek insanların yetiştirilmesi için açılan bölümdür.

Bitki Koruma bölümünde öğrencileri temel derslerin yanında meteoroloji, toprak çeşitleri ilgili bilgi, böcek ekolojisi ve sistematiği, zirai mücadele organizasyonun yapılması ve karantina şartlarının nasıl olacağı, meyvecilik yapılması hakkında bilgi gibi dersler uygulamalı olarak görmektedir. Bu bölümü seçip okumak isteyen öğrenciler zooloji ve kimyayla ilgili alanlar başarılı olabilmesi, bitkiler hakkında araştırmayı sevmesi gerekir. Bitki Koruma bölümü, Ziraat Mühendisliğine bağlı bir programı olduğu için bu bölümden mezun olanlar kişiler Ziraat Mühendisi ünvanını almaktadırlar.
http://www.saraytarim.gov.tr/images/bahce-ilaclama.jpg
Ülkemizde eskidenberi  meyve, sebze, tahıl ve süs bitkileri gibi bitkiler üretilmektedir. Bunlar da meydana gelebilecek hastalıkları böceklerden meydana gelen zararları, yabancı otların nasıl zarar verdiğini,  ve bunlarla nasıl nasıl mücadele edilebileceğini araştırma üreticileri bu konuda aydınlatma ve bilgilendirme gibi önemli görevleri vardır.
İş alanları noktasında ülkemizde, geniş iş imkanı olan bir bölümdür. Bitki Koruma Bölümünden mezun olan kişiler, tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı zirai mücadele istasyonlarında, çukobirlik, tariş gibi kuruluşlarda ve tarım ilaçları fabrikalarında iş imkanları bulunmaktadır.

Ülkemizde son zamanlarda modern bir şekilde yapılan araştırmalarla meyve-sebze ve tahıl üretiminde ki artışı kaynaklı olarak bu sahadaki bilgi sahibi insanlara çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bu işle ilgili bilgi sahibi insanlara ihtiyaç artmakla beraber gittikçe ülkemizde daha da ciddi bir meslek haline gelmektedir.
Bitki koruma bölümüyle ilgili kaliteli, güzel ve uygulamalı bir şekilde ciddi bir eğitim almak isteyenler yurtdışında profesyonel bir eğitim veren üniversitelerde okuyabilirler. Bunlardan birisi olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü, senelik 2000€ eğitim vermektedir. Buradan aldığınız diploma dünyada ve Avrupa'da 70'e yakın ülkede geçerliliği bulunmaktadır. Ülkemizde YÖK denkliği de bulunan üniversitenin Avrupa standartlarında eğitim veren köklü bir prestijli bir üniversitedir. Kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimizi bekliyoruz.