+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Fizik Tedavi Bölümü - Makedonya Üniversiteleri


Fizik tedavi diğer ismi ile fizyoterapi yaralanmalarda, sakatlanmalarda, yaşlılık ve hastalıklar gibi sebeplerden dolayı vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen problemlerden dolayı bu yerin tekrar fonksiyonel hareketleri kazanması için yapılan elektrik akımı, sıcak-soğuk uygulanması veya gerekli egzersizlerin yaptırılmasına uygulama teknikleri tedavisinde uygulamasına verilen isimdir.

Fizyoterapide asıl amaç insanların farklı nedenlerden dolayı vücutlarının herhangi bir yerde meydana gelen aksaklıkları tekrar giderilmesi ve bu şahısların normal bir insan gibi hayatına devam edebilmesi için ve kendi işini kendisinin görebilmesi için bu uzuvlarının işlevselliğini kazandırmaktır. Bu bilim dalında uygulanan fiziksel tedavinin yanında duygusal ve sosyal ilişkiler tedavi sürecinde yer almaktadır. Üniversitelerde ve eğitim kurumlarında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümden mezun olan kişiler Fizyoterapist olarak adlandırılır.

Tıp Fakültesinden doktorlar tarafından uzmanlık yapacaklar için en çok tercih edilen bölüm Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümleridir. Çünkü iş imkanları çok kapının diğer bölümleri nazaran okuması daha kolay bir bölümdür. Tıp Fakültesinde diğer bölümlerinde çeşitli hastalıklarıyla, kanla veya daha farklı şeylerle uğraşmak daha zor ve daha ağırdır. Fakat Fizik Tedavi Bölümü elinizin hiçbir şeye vurmadan sadece yol göstermek yardımcı olmak, yani mesela ayağında sorun varsa o sorunu çözmek için onlara gerekli fizik tedavi hareketlerini göster yardımcı olmaktır. Bu cihetle okuması kolay bir bölümdür. Ülkemizde ise iş imkanı noktasında,  devlet ve özel sektörde çok kazandıran bir sahasıdır.

Okuması ve tercih edilmesi noktasında LGS imtihanında puanı yüksek bir bölümdür. Bu bölümü ülkemizde, fizik tedavi bölümünü kazanıp okumak zordur. Fizik Tedavi Bölümü, yurtdışında okumak isteyenler için sınavsız giriş imkanı bulunan üniversiteler vardır. Bunlardan bir tanesi de Makedonya Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’dir
Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, 1949 yılında kurulmuştur. Günümüzde 21 fakültesi ve 5 araştırma enstitüsü bulunan üniversitenin yaklaşık 126 bin lisans, 53 bin yüksek lisans, 3000 doktora mezunu vermiştir. Balkanların en prestijli olan üniversitenin bilimsel araştırma enstitüleri, spor, sanat gibi sosyal faaliyetleri de bulunmaktadır.
70 ülkede diploması kabul edilen Üsküp Kiril Metodi Üniversitemize Fizik tedavi Bölümü 2000€ ( Ön lisans ) 3+1 olarak kayıtlarınızı bekliyoruz.