+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Mimarlık Mühendisliği - Makedonya Üniversiteleri

Yapılan her çeşit binanın ve inşaatın insanların ihtiyaçlarına, isteklerine göre tasarlanması, yapılması ve denetlenmesini takip eden kişilere mimar denir. Ayrıca mimarlık, insan hayatını sürdüreceği, yaşayacağı yerlerin estetik, kullanışlı ve güzellik noktasında tasarlama sanatına da denir. Mimarın vazifesi, yapacağı binanın şehir imar planları uygun olup olmadığını denetlemesi, bu yapılacağı yapıyı kullanacak kişilerin isteklerine arzularına, görüşlerine ve maddi olanaklarını bakarak projeyi hazırlaması ve sunmasıdır. Binanın projesi hazırlandıktan sonra yapılacak binanın gerekli diğer mühendislerden yani makine, elektrik ve inşaat mühendisleri ile görüşerek işin yürütülmesini sağlamasıdır. Bu işlerin yürütülmesi için gerekli denetimi de yapar.

Mimarlar, toplumda özel statüsü olan meslek gruplarından bir tanesidir. Çok ehemmiyetli bir görev yaptıkları için saygı ve hürmet görürler toplumda insanlarla en çok iç-içe olan bir meslektir.
Mimarlar genellikle işyerleri bürolardır. Sessiz sakin yer olan bürolarda projelerini hazırlarlar. Bina yapımında bina ile ilgili diğer mühendislerle inşaat, elektrik mühendisleriyle, şehir plancıları ve bina inşaat ile uğraşan ve çevre düzenlemesinde görev yapan kişilerle bina bitimine kadar iletişim halindedir. Devamlı resmi kimselerle halkla oturup kalkma mecburiyet olduğu için toplumda emniyetli yer edinen bir meslek grubudur. Ayrıca toplumu etkileyen ve yön veren bir meslektir.
Bu mesleği seçenler ve bu bölümü okumak isteyenler okuduğu üniversite ehemmiyeti büyüktür. Akademik kadrosu noktasında zayıf, imkanları dar olan üniversitelerde bu bölümü okuyanlar daha az istifade etmektedirler. Ama okuduğunuz üniversite ne kadar kaliteli ve güzel ise, imkanları geniş ise mimarlık mesleğini icra etme noktasında daha avantajlı, toplumda daha yüksek mevkide olursunuz. Onun için seçeceğiniz üniversite mühimdir.
Ülkemizde birçok üniversitede Mimarlık Fakültesi olmasına rağmen kaliteli eğitim, imkanları geniş olan üniversite sayısı azdır. Puanı yüksek olan bir bölüm ve kazanmakta bir hayli zordur. Bunun için sınavsız yurtdışında senelik 2000 Auro ya daha uygun fiyatlarla ve daha kaliteli bir eğitimle, geniş imkanlar sunan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Mimarlık Mühendisliği Bölümü'nü okuyabilirsiniz. Balkanlarda bulunan üniversiteler arasında eski ve köklü bir üniversitedir.

YÖK denkliği bulunan bu üniversitenin ayrıca 70 e yakın balkan ülkelerinde geçerliliği bulunmaktadır. Yurtdışında çalışmak isteyen, tecrübe kazanmak ve yeni yerler görmek için bu üniversite güzel bir avantajdır.