+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Veterinerlik Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Kiril Metodi Üniversitesi, 21 fakültesi ve 50 bini aşkın öğrenci sayısıyla, Balkanlar’ın en saygın ve prestijli üniversitelerinden biridir. Eğitimde Bologna Kriterleri’ni esas alan okulda aynı zamanda AB standartlarında eğitim verilmektedir. Akademik açıdan geniş bir kadroya sahip olan Kiril Metodi Üniversitesi, öğretim görevlilerinin uzmanlığı ve yetkinliği bakımından da çok tercih edilen üniversiteler arasındadır. Türk öğrenciler de Kiril’de okumak için büyük bir talep göstermekteler.

Dünyada yaklaşık 70 ülkede tanınan bir üniversite olan Kiril Metodi Üniversitesi, Erasmus Değişim Programı’na da sahip. Lisans eğitimleri verilen okulda, Lisans Üstü ve Doktora programlarına yönelik eğitimler de verilmekte ve her yıl mezunlar verilmektedir.

Veterinerlik Bölümü hayvan sağlığı, hayvanların beslenmesi ve ıslahı, hayvan yetiştiriciliği, tedavisi, çevre sağlığı ve hayvanların orijini gibi konularda eğitim vermektedir. Eğitimler sürekli gelişen çağa uygun bir şekilde ve teknolojiden yararlanılarak verilmektedir. Veterinerlik Bölümü’nde çiftlik hayvanları, küçük hayvanlar ve kanatlı hayvanlar ile ilgili hekimlik eğitimleri verilirken gıda hijyeni dersleri de verilmektedir. Teorik ve uygulamalı derslerin verildiği bölümde yetişen veteriner hekimler bilimsel ve mesleki açıdan ilkeli bir eğitim alırlar ve hayvanların haklarını gözetmek üzere yetiştirilirler. Çözüm odaklı bir eğitim anlayışı içinde, koruyucu hekimlik, halk sağlığı ve gıda teknolojisi gibi eğitimler de almaktadırlar.

Veterinerlik Bölümü’nde eğitim ücreti yıllık 3000 Euro’dur. Eğitim alan ve mezun olan genç Veteriner Hekimler, iş sahası olarak kendi bağımsız veterinerlik kliniklerini açabilirler. Ayrıca  hayvan hastanelerinde çalışabilirler.

Veterinerlik çalışmaları için gerekli ürünleri ithal eden şirketlerde ya da  hayvan ve beşeri ilaç üreten firmalarda, haşerelerle mücadele için oluşturulan firmalarda, Yem fabrikaları ve arı yetiştiriciliği yapılan yerlerde, Veterinerlik için gereken ve hayvanların bakım ve tedavileri için malzeme üretimi yapan ve ithal eden firmalarda, damızlık yetiştiren firmalarda, deri toplama merkezleri ya da şirketlerinde, marketlerde, büyük gıda firmalarında, mezbahalarda, tarım bakanlıklarında, gıda üretimi yapan fabrikalarda, işyerlerinde çalışabilirler.
Daha da fazla iş alanları vardır. Veterinerlik tüm dünyada geçerli bir meslektir. Kiril Metodi Üniversitesi’nin dünyadaki 70den fazla ülkede tanınıyor olması da mezun gençlerin iş olanaklarını artırmakta son derece önemlidir.