+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Saksafon Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

 

İlk kurulduğu yıl olan 1949 yılında, sahip olduğu 3 fakülteyle eğitim hayatına başlayan Kiril Metodi Üniversitesi bugün tam 21 fakülteyle ve çok geniş, uzman, çağdaş ve bilimsel bir akademik kadroyla eğitim vermeye devam etmektedir Kurulduğu günden bugüne dek yaklaşık 160 bin civarında öğrenci mezun eden Kiril Metodi Üniversitesi’nde hala okumakta olan öğrenci sayısı 50 binden fazladır. Bu öğrencilerin büyük bir kısmı ise yurt dışından okumaya gelen öğrencilerdir. İçlerinde çok sayıda Türk öğrenci de bulunmaktadır.

Eğitim dili Makedonca olan Kiril Metodi Üniversitesi’nde uygulanan eğitim Avrupa Standartları’ndadır. Aynı zamanda Bologna Eğitim Kriterleri’ni kabul eden ve uygulayan eğitim sistemiyle son derece prestijli bir kariyere sahip olmuştur. Dünyada 70 ülkeden daha fazlasında tanınıyor olması da, Kiril Metodi Üniversitesi’nin mezun ettiği öğrencilerin iş yaşamlarına büyük bir avantajla başlamalarına neden olmaktadır.

Saksafon Bölümü, Kiril Metodi Ünversitesi’nde bulunan pek çok müzik bölümünden bir tanesidir. Öğrenciler müzik yeteneklerinin geliştirildiği ve ileri seviyeye çıkarıldığı bölümde verilen eğitimler arasında temel müzik eğitimleri başta olmak üzere, eser analizi, orkestra çalışmaları, solo çalışma, dönem müzikleri ve stilleri, besteci ve bestelerin incelenmesi, yorumlama, teknik beceri, enstrümanla ilgili teknik çalışmalar gibi alanlarda dersler verilmektedir.

Öğrenciler enstrümanlarını doğru tutmayı ve doğru bir duruşa sahip olmayı öğrenirler. Müzikal açıdan son derece ileri bir eğitim alırlar ve kendilerini geliştirerek iyi birer yorumcu olurlar. Repertuar oluşturarak, pek çok eseri ezberden çalar. Müzikal açıdan doğru yorumlar yapar ve çalışma tekniklerini geliştirir. Öğrenciler müzik derslerinin dışında da başka alanlarda dersler almaktadır. Sosyal bilgiler temelli derslerle beraber dilenirse, ikinci bir enstrüman ya da dil derslerinden seçmeli olarak yararlanabilmektedirler.

Saksafon Bölümü’nden mezun olan öğrenciler solist olarak ve bağımsız çalışabilecekleri gibi, önemli orkestralarda yer bulabilir ya da akademik bir kariyer yapabilirler. Öğretmen de olabilecekleri gibi, özel ders veren müzik merkezlerinde de çalışabilirler. Saksafon Bölümü’nün senelik eğitim ücreti ise oldukça uygun bir fiyat olan 1300 Euro’dur. Kiril Metodi Üniversitesi’nde lisans, lisansüstü ve doktora programları başarılı bir şekilde yürütülmektedir.