+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Coğrafya Çalışmaları - Makedonya Üniversiteleri


Coğrafya yaşadığımız alanı belirleyen toprak parçasıdır ve insanların sürekli incelediği inceleme alanlarından birisi olarak bilinmektedir. Coğrafya çalışmaları günümüzde fazla önemsemede gelecek yüzyılların parlak meslek dalları olarak görülmektedir. Bu alanda özellikle kültürel ve doğa olayları, coğrafi yapıların oluşum süreçleri ve bu yapıların analiz edilerek incelemesi işlemleri yapılmaktadır. Üzerinde yaşadığımız bu toprak parçasını incelerken tarih, sosyal, biyoloji, jeoloji, fen bilimleri ve ekonomi bilim dallarından yararlanarak öncelikle dünyamızı tanıma işlemi akademik eğitim sürecinin başlangıcında eğitmenler tarafından bize aktarılmaktadır. Coğrafya birçok bilim dalının birleşimini inceleyen bir bütün olarak ele alındığı için inceleme alanı sınırsızdır; işte bu nedenle gelecekte üzerinde yaşadığımız bu toprakların değeri anlaşılacak ve bu doğal güzelliği korumak amacı ile bilimsel çalışmalara devam edilecektir.

Kimya, tarih, fizik, beşeri bilimler, sosyoloji, antropoloji ve uluslar arası ilişkiler bilimlerinden yararlanarak alacağınız coğrafya çalışmalarında tabiat merkezinde meydana gelen değişimler, küresel ısınma, coğrafya ve üzerinde yaşayanların ilişkileri incelenmektedir.
Bu bölümde akademik eğitim alan kişiler ekonomik coğrafya, çevresel coğrafya, coğrafya eğitimi, coğrafi teknoloji, beşeri- kültürel coğrafya, fiziki coğrafya, şehir ve bölge planlama gibi alanlarda çalışmalar yapabilme imkanınız bulunmaktadır. Coğrafyanın hangi bilimi ile ilgilenmek istiyorsanız o alanda kendiniz geliştirerek gelecekte o alanda kendinizi geliştirebilir ve coğrafya bilim çalışmalarının o dalında iyi noktalara gelebilirsiniz.

Toplum nüfusunun coğrafyada dağılımı, coğrafya biliminin doğuşu, nüfus yoğunluğu olan yerler, yerleşme biçimleri, yerleşik yapı malzemeleri, yeryüzü şekil incelemesi, şekil incelemelerinin tarihçesi, nüfusun dağılımı, nüfus çeşitliliği, kompleks ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel problemlerin çözümü ile ilgili çalışmalar yapma, mekan analizleri, coğrafi mekan hacim veri istatistikleri, nüfusun etnik- köken yapısının incelenmesi, coğrafi alanda tespit edilecek olan verilerin toplanması, hesaplanması, değerlendirilme aşamaları gibi incelemeleri yaparak coğrafya çalışmalarında ilerlemeler kaydedebilirsiniz. Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi coğrafya çalışmaları bölümünü size en yeni olanaklarla sunarak yıllık 3000 Euro ödeyerek burada okuma imkanı yaratmaktadır. Görsel – uzamsal hafızası kuvvetli, araştırma yeteneğine sahip, bilgisayar programlarını rahat bir şekilde kullanabilme gibi becerilere sahip olduğunuz sürece bu alanda başarılı olabilir topluma yarar sağlayıcı faaliyetlere katılabilirsiniz.