+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Bilgisayarlar günümüzde gündelik yaşamın vazgeçilmez teknolojik ürünleri arasındadır. Hemen hemen her evde bir bilgisayar bulunan bir toplumda yalnızca bilgisayar kullanmayı bilen değil aynı zamanda bilgisayarın teknik yapısından ve donanımından anlayacak kişilere de ihtiyaç vardır. Gelişen teknoloji ile her gün yeni modeller ortaya çıkmaktadır. Bu modellerin sistemlerinden anlayacak gerektiği zaman yeni sistemler oluşturacak bireylere ihtiyaç zamanla artmaktadır. Bu nedenle Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü son zamanların en çok tercih edilen bölümleri arasındadır. Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü bilgisayar sisteminin yapısı hakkında bilgiler vererek öğrencilere hem teorik hem de pratik birçok bilgi sağlar. Bölümün amacı bilgisayar sistemlerini hem donanım hem de yazılım açısından ileriye taşıyabilecek bilgisayar mühendisleri yetiştirmektir. Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü 4 yıllık bir eğitime sahiptir ve bu eğitimi tamamlayan öğrencilere "Bilgisayar Mühendisi" Lisans diploması verilmektedir.

                Yurt dışı eğitimi düşünen öğrenciler için özellikle Makedonya'nın en gözde üniversitelerinden olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi'nde Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü eğitim vermektedir. Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi yaklaşık 65 yıllık tarihi ile Makedonya'nın en köklü üniversitelerinden biridir. Vermiş olduğu kaliteli eğitim ve sağladığı imkanlarla öğrencilerin yurt dışı eğitimlerinde tercih sebebi olmuştur. Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü'nün yıllık ücreti 2000 €'dur. Hem iş hayatı hem de akademik kariyer için oldukça popüler görülen Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü'nü yurt dışında 2000 € gibi bir miktara okumak oldukça avantajlıdır.

                Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan öğrenciler için iş imkanları oldukça geniştir. Hem üniversitelerde öğretim üyesi olarak kalabilen öğrenciler hem de çeşitli iletişim alanında ve teknik alanda kolaylıkla iş sahibi olabilirler. Bu bölümden mezun olanlar genellike Ağ Tasarımcısı, Bilgisayar Güvenlik Yöneticisi, Bilgi İşlem Merkezi Yöneticisi, Sistem Çözümleyicisi,Sistem Değerlendirmecisi, Sistem Programcısı, Sistem Tasarımcısı, Standartlar ve Yöntemler Denetleyicisi, Uç Kullanıcı Desteği Uzmanı, Uygulama Programcısı ve Veri Tabanı Yöneticisi olarak çalışmaktadırlar.

               
Görüldüğü üzere bilgisayar alanında oldukça geniş bir iş yelpazesine sahip olan bölüm öğrencilerin iş bulma konusunda avantjlı konuma gelmelerini sağlar. Teknik işleri sevenler, bilgisayarla vakit geçirmeyi sevenler ve yurt dışı eğitimi almak isteyenler mutlaka Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü'nü tercih etmelidir. Böylece hem uygun fiyatlarla eğitim alabilir hem de kültürel açıdan zenginlik kazanabilirsiniz.