+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Solo Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

 

1949 yılında kurulan Kiril Metodi Üniversitesi, 3 fakülteyle başladığı eğitim hayatına şu an 21 fakülteyle devam etmektedir. Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında eğitimler veren Kiril Metodi Üniversitesi bugün dek 130 binden fazla öğrenci mezun  etmiştir. Hala 50 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Kiril Metodi Üniversitesi Solo Bölümü’nde müzik branşında yüksek bir yeteneğe sahip olan öğrencilere eğitimler verilmektedir. Solo Bölümü’nde temel müzik eğitimleri verilmektedir. Bu eğitim programına dahil olan dersler arasında Sofej, Müzik tarihi, Ritim, Müziksel yazma, Tek ses, Çift ses, Armoni, Ezgisel bellek gibi eğitimler bulunmaktadır. Solo Bölümü’nde öğrenciler bire bir eğitim alırlar. İleri müzik eğitimlerinin verildiği bölümde kişiye özel ders programları da mevcuttur. Dersler teorik yapıldığı gibi aynı zamanda uygulamalı olarak da sürdürülmektedir.

Şan dersleri, işitmeye yönelik ve söylemeye yönelik şan dersleri gibi uygulamalı dersler özel dersliklerde verilmektedir. Kiril Metodi Üniversitesi bu anlamda öğrencilerin tüm eğitim ihtiyaçlarını sağladığı donanımlı derslik ve atölyeleriyle çözmektedir. Solo Bölümü’nde okumanın yılcık ücreti 1300 Euro’dur.

Solo Bölümü’nden mezun olan öğrenciler sahip oldukları diplomanın da avantajıyla hem ulusal hem de uluslararası platformlarda çalışabilirler. Orkestralarda, ya da opera kurumlarında, korolarda çalışabilecekleri gibi, bağımsız çalışmalar da yapabilirler. Özel ders verebilir, müzik öğretmeni olabilirler. Aynı zamanda yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek akademik kariyer yapma şansı da bulabilirler.

Kiril Metodi Üniversitesi, benimsediği çağdaş ve bilimsel eğitim programıyla hem yurt içinden, hem de yurt dışından pek çok öğrencinin tercih ettiği, Makedonya’nın en saygın üniversitelerinden biridir. Dünyada 70’den fazla ülkede tanınıyor olması da eğitim hayatındaki prestijini göstermektedir.

Kiril Metodi Üniversitesi, Bologna Eğitim Kriterleri’ni esas alarak Avrupa standartlarında bir eğitim ve öğretim kalitesini benimsemiştir. Öğrencilere bilimsel eğitimler vermenin dışında, sosyal olarak da çeşitli etkinlikler, faaliyetler ve organizasyonlar da düzenlenmektedir. Öğrenciler üniversitenin sunduğu önemli bir ayrıcalık olan Erasmus Öğrenci Değişi Programlarıyla da yurt dışında farklı okullara giderek, kendi branşlarında pratik yapmak ve yeni kültürler tanımak şansına sahiptirler. Kiril Metodi Üniversitesi Türk öğrencilerin de yoğun talep gösterdiği önemli üniversiteler arasındadır.