+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Felsefe Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Kiril Metodi Üniversitesi, Balkanlar’ın en saygın ve popüler üniversitelerinden biridir. Yalnızca Balkanlar’ın değil, dünyadaki 70 ülkede de tanınan saygın bir üniversitedir. 1949 yılında kurulan Kiril Metodi Üniversitesi, yurt içinden olduğu kadar yabancı öğrencilere verdiği eğitimlerle de göz dolduruyor. Pek çok öğrenci üniversitenin sunduğu imkanlar ve eğitimin kalitesi nedeniyle her yıl kayıt yaptırıp Kiril Metodi Üniversitesi’nde okumanın ve mezun olmanın ayrıcalığına kavuşuyorlar.

Bologna Eğitim Kriterlerine yönelik eğitim ve öğretim programı olan Kiril Metodi Üniversitesi’nde AB ile uyumlu ve çağdaş bir hizmet anlayışı vardır. 21 fakülteye ve 5 araştırma enstitüsüne sahip olan üniversitede eğitimler ücretlidir. Ancak eğitimlerin senelik ücretleri çok uygun rakamlar olduğundan bütçeleri zorlamayacak durumdadır.

Felsefe Bölümü’nün yıllık eğitim ücreti  2000 Euro’dur. Dört yıllık bir eğitim programına sahip olan Felsefe Bölümü’nde öğrencilere yalnızca felsefe tanıtımı ve eğitimi yapılmamakta, felsefe eğitimi alan öğrencilerin doğru ve geniş bir açıdan olaylara ve durumlara bakabilme, yorum yapabilme ve doğru sorular sorup, cevaplar üretebilmeleri üzerine de eğitimler verilmektedir.

http://www.yeditepe.edu.tr/dotAsset/177491.JPG

Felsefe Bölümü’nde verilen dersler arasında felsefeye giriş dersleri, sembolik mantık ve ilkçağ felsefesi dersleri,uygarlık tarihi, sosyal bilimler, sosyoloji, psikoloji derslerinin yanı sıra, metafizik ve espistemoloji dersleri de verilmektedir. Ortaçağ felsefesi, yakınçağ felsefesi, modern felsefe, toplum ve iletişim dersleri, antropoloji, zihin felsefesi, bilim felsefesi, siyaset felsefesi gibi dersler de eğitim programında yer almaktadır. Dil felsefesi, tarih felsefesi, sanat felsefesi, çağdaş felsefe gibi dersler de alınmaktadır.

Eğitimin Makedonca yapıldığı Kiril Metodi Üniversitesi’nde bazı bölümlerde eğitim İngilizce verilmektedir. Bu nedenle İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler için hazırlık eğitimleri de mevcuttur.

Türk öğrenciler tarafından da sıkça tercih edilen üniversitede uygulanan Erasmus Öğrenci Değişim Programı eğitim kalitesinin artması açısından son derece önemlidir. Aynı zamanda bilimsel ve çağdaş eğitimin gereği olarak, sosyal açıdan da öğrencilerin faydalanabileceği pek çok etkinlik, konseri gezi gibi organizasyonlar yapılmakta, öğrencilerin eğitim dışında sosyal açıdan da kendilerini geliştirebilmelerine destek olunmaktadır. Kiril Metodi Üniversitesi’nden mezun olan öğrenciler çok prestijli ve avantajlı bir diplomaya, parlak bir kariyere sahip olurla.