+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

ÜSKÜP KİRİL METODİ ÜNİVERSİTESİ İKTİSAT FAKÜLTESİ - Makedonya Üniversiteleri


Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi 1949 yılında Üsküp’te kurulmuştur. Makedonya Cumhuriyeti’nin ilk devlet üniversitesi olma özelliğini taşıyan üniversite, aynı zamanda ülkenin en büyük üniversitesidir. 3 fakülteyle başladığı faaliyete, bugün 21 fakülte ve 5 enstitü ile devam etmektedir. Akademik kadrosu, teknolojik ve bilimsel donanımı, verdiği eğitimin kalitesi ve uyguladığı eğitim programları ile adından sıkça söz ettiren üniversitenin, günümüzde yaklaşık 50000 öğrencisi bulunmaktadır.

 


İktisat, tükenebilir kaynakların, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için en etkin biçimde kullanılması, bu kaynakların arttırılması ve üretilen mal ve hizmetlerin bölüşümü ile ilgili konularda eğitim veren, araştırma yapan bir bilim dalıdır.

            İktisat Fakültesi, bu alanda çalışacak bireyleri yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Bölüm mezunları iktisatçı unvanını alırlar. İktisatçılar, kamu ve özel sektöre ait kurum ve kuruluşlarda, hammadde ve insan gücü kaynaklarının en karlı biçimde ürüne dönüştürülmesi, üretilen mal ve hizmetin, tüketiciye ulaştırılması konusunda planlamalar yapar. Bunun içinde, üretim, planlama ve ticaret bölümlerinde, bankalarda, sigorta şirketlerinde, borsada ve aracı kurumlarda, eğitim ve araştırma kurumlarında çalışırlar.
DPT de uzman, özel kuruluşlarda yönetici, danışman olarak çalışabilmektedirler. Bu kuruluşlarda ve ya akademik ortamlarda, mal ve ya hizmetin maliyetini, satıştan alınacak karı hesaplayıp, fiyatın belirlenmesini, iş piyasalardaki değişimleri takip ederek, toplumun çeşitli alanlarındaki iş gücü ihtiyacını tespit ederler, enflasyon ve para değerleri olaylarını takip ederek gerekli tedbirleri alırlar. Oldukça geniş ve önemli bir iş alanına sahip iktisat, dünya ve ülkemizdeki tüketim, gelişmeler göz önüne alındığında cazip bir iş sektörü olarak karşımıza çıkmaktadır.

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi İktisat Fakültesi, yurt dışında okumayı planlayan öğrenciler için oldukça cazip bir okuldur. Üniversitenin YÖK denkliği olması nedeniyle, alınan diploma ve unvan ülkemizde de geçerli olmaktadır. Üniversitenin uyguladığı AB eğitim programı ve Bologna Kriterlerine uyumu nedeniyle, alınan diploma yaklaşık 50 ülkede daha kabul görmektedir. Yine alınacak diplomayla, Avrupa da yaşama ve çalışma hakkı da mezunlarına tanıdığı ayrıcalıklı yaşama birer örnek olarak karşımıza çıkmaktadır.

İktisat Fakültesinde okumak ve İktisatçı olmayı düşleyenler için Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, düşük harç bedelleri, okuldaki sağlam eğitim kadrosu ve yenilikçi eğitim anlayışla, sunduğu avantajlarla öğrencilerini beklemektedir.