+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi - Makedonya Üniversiteleri

 

            İçinde yaşadığımız coğrafya önem taşıdığı sürece coğrafyanın öğretim aşaması da önem taşımaktadır. Coğrafya öğretimi her geçen gün gelecek yüzyıllar için önemi artan bir bölüm olarak üniversitelerdeki yerini almaktadır. Coğrafyanın genel olarak incelediği sorular  arasında nerde yaşıyoruz, yaşadığımız yer neden bu şekli almış, yaşadığımız yerin bağlantılı olduğu diğer coğrafi parçalar hangileridir, bulunduğumuz coğrafyada meydana gelen değişimler nasıl gerçekleşmektedir, bu coğrafya da yaşarken meydana gelen değişiklikleri nasıl fark edemiyoruz yer almaktadır. Bu coğrafi soruları coğrafya kavramları ile açıklamaya çalışan kişiler coğrafya öğretimi veren kişiler olarak adlandırılmaktadır. Coğrafya öğretimi yapan kişilerin karşılarındakilere benimsetmek istediği bazı konular bulunmaktadır.

            Coğrafya öğretimi yapan kişi öncelikle karşısındaki kişinin kanıtlanan bilgilere saygı göstermesini beklemektedir. Önyargılı bilgilere karşı uyanık davranma, çevrenizde yer alan farklılıklara (farklı çevre, farklı insanlar gibi) ilgili olma, başka kültürlerin yaşam biçimlerine hoşgörülü davranma, farklı bakış açısına sahip olma (olayları farklı yönleri ile değerlendirebilme yeteneği), kaynak ve değerleri koruyup özen gösterme gibi durumlar coğrafya eğitimi alacak olan kişide bulunması gereken özellikler arasında yer almaktadır.
Coğrafya öğretimi bölümünde okuyan öğrencilerin göreceği dersler arasında coğrafi beceriler, bölgeler, fiziki coğrafya, beşeri coğrafya, çevre coğrafyası yer almaktadır. Bu coğrafya derslerinde hava ve iklim çalışmaları, nüfus, iletişim, göçler, doğal kaynakların kullanımı, harita kullanımı, çevre koruması ve düzenlenmesi, hava olayları, ev tipleri, iş sahaları, çevre coğrafyası, yeryüzü şekilleri, toprak coğrafyası gibi konular görülmektedir.

            Coğrafya öğretimi bölümünü zevkle öğrenmenize yardımcı olan üniversiteler bulunmaktadır. Bu üniversiteler arasında Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi de yer almaktadır. Üniversitenin size sunmuş olduğu eğitim ortamı ve kaliteli öğretim elemanları sayesinde coğrafya öğretimi bölümünde son derece başarılı olabilirsiniz.


Bu bölümde okumak yıllık 3000 Euro’ya mal olmaktadır. Bu bölümde okuyabilecek öğrencilerin sahip olması gereken birtakım beceriler bulunmaktadır. Bu beceriler arasında yazı yazmak, diyagram çizmek, harita yorumlamak ve çizmek, grafik çizmek, rol oynama etkinliği gerçekleştirebilmek, ders akış programı hazırlayabilmek, çalışma planı hazırlayabilmek yer almaktadır. Bu bölüm mezunları coğrafya öğretimi yapabilmek amacı ile coğrafya temel teorik bilgilerine hakim olmalı ve harita bilgisini iyi bir şekilde kullanabilmelidirler.