+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Fagot Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Fagot, ahşaptan yapılmış, nefesli bir çalgıdır. Çift kamışa sahip olan Fagot, tek parçadan oluşan bir enstrümandır. Akçaağaç’tan yapılır ve ses aralığı 3.5 oktavdır. Fagot Bölümü’nde enstrümana yönelik dersler ve eğitimler verilmektedir. Fagot çalan öğrencilerin nota bilgisi, temel müzik eğitimleri, sesi müzik formları, tempo, ses dizileri, aksan süsleme, tam ve yarım aralık kavramları, uzatma işaretleri, değiştirici işaretler, es kavramı, gam gibi kapsamlarda eğitimler ve dersler verilmektedir. Teorik derslerin yanı sıra uygulamalı dersler de mevcuttur. Öğrenciler çaldıkları enstrümanın tarihi, enstrümanın dünyada önde gelen temsilcileri ve bestelerinin incelenmesi, müzik dönemlerine ait bulunan akımları ve etkilerini öğrenir bilgi ve becerilerini geliştirirler.

Fagot Bölümü’nde uygulamalı derslerle öğrenciler enstrümanda ileri derecede bilgi sahibi olurlar. Enstrümanı çalmak için doğru duruş ve doğru tutuş sahibi olurlar. Müzikal olarak doğru bir yorumcu olurlar. Çaldığı eserin özelliklerini çaldığı enstrümana en etkili şekilde yansıtmayı öğrenir. Armonik analiz yapabilmeyi öğrenir. Repertuar çalışmaları yapar. Korolarla ve çeşitli etkinliklerde görev alarak sahne pratiklerini artırırlar.

Kiril Metodi Üniversitesi Fagot Bölümü’nden mezun olan öğrenciler dünyanın her yerinde orkestralarda çalışabilecekleri gibi, bağımsız gruplar da kurabilirler. Müzik öğretmenliği yapabilir, akademisyen olabilirler.

Kiril Metodi Üniversitesi Makedonya’nın en iyi üniversitelerinden biridir. Aynı zamanda dünyada da önemli bir yere sahiptir ve birçok ülkede tanınmaktadır. 1949 yılından beri eğitim veren Kiril Metodi Üniversitesi’nde eğitim dili Makedonca’dır. İngilizce eğitimler de verilmektedir Aynı zamanda İngilizce hazırlık kursları da mevcuttur. Kiril Metodi Üniversitesi’nin şu an eğitim veren 21 fakültesi bulunmaktadır. Paralı eğitim uygulanmaktadır ancak bölümlerin yıllık ücretleri son derece uygundur. Bu nedenle pek çok yabancı öğrenci Kiril Metodi Üniversitesi’ni tercih etmektedir.

Geniş bir akademik kadroya sahip olan Kiril Metodi Üniversitesi çağdaş, bilimsel bir eğitim anlayışı ile hizmet vermektedir. Öğrencilerin yalnızca bilimsel ve bilgi açısından donanımlı değil, sosyal açıdan da donanımlı bireyler olmaları yönünde eğitimler vermektedir. AB ile uyumlu sürdürdü eğitim anlayışı aynı zamanda Bologna Eğitim Kriterleri’ni de esas almaktadır. Üniversitede Erasmus Değişim Programı da uygulanmaktadır.