+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

GIDA TEKNOLOJİSİ VE BİYOTEKNOLOJİSİ - Makedonya Üniversiteleri

            Üniversite çağındaki birçok genç, hangi mesleği tercih etmeleri konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Bazı gençler mekanik aksamlara ilgi duyarken, bazıları ise gıda ve gıda teknolojileri konusunda eğitim almayı tercih etmektedir. Ancak Türkiye’de üniversitelerin öğrenci kabul edebilmeleri için ÖSYM sınavından ilgili bölümün tespit ettiği taban puanı alması istenmektedir. Yeterli puan alamayan öğrenci yıl kaybetmemek adına, yurt dışında eğitim almayı tercih etmektedir. Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, son yıllarda öğrenciler tarafından en çok tercih edilen eğitim kurumları arasındadır.

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesinde gıda teknolojisi ve biyoteknolojisi eğitimi almak isteyen öğrenci, ayrıcalıklı ve prestijli bir eğitim kurumu çatısı altında olmanın verdiği özgüven ile eğitim hayatına devam edecektir. Avrupa üniversiteler birliği üyesi olması dolayısı ile denklik derecesinde diploma olanağı sağlayan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, saygın bir eğitim kurumundan mezun olabilmek ve kariyer hayatına bir adım önde başlayabilmek açısından oldukça mantıklı bir karardır.

            Günümüzde Türkiye’deki vakıf üniversitelerinin ve Avrupa üniversitelerinin eğitim harç bedellerinin ne kadar yüksek tutulduğu herkes tarafından bilinmektedir. Oysa Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi eğitim harç bedelleri, daha makul düzeyde tutulmakta ve daha fazla öğrenciye eğitim imkânı sağlamaktadır. Örneğin, Üsküp Kiril Metodi Üniversitesinde gıda teknolojileri ve biyoteknolojisi eğitimi almak isteyen bir öğrencinin yıllık eğitim harç bedeli 2000 Euro civarındadır. Türkiye’deki vakıf üniversitelerinin bile yıllık 10.000 Euro harç bedeli talep ettiği düşünülürse bu fiyat oldukça makuldür.

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, eğitim verdiği bölüm sayısını her geçen yıl arttırmaktadır. Bu uygulamanın amacı öğrencilerin kendilerini daha iyi ifade edebileceği ve daha başarılı olacağına inandığı bir mesleğin eğitimini almasına yardımcı olmaktır. Öğrenci ilgi duyduğu ve severek bilgisini aldığı bölümde daha başarılı olacak ve gelecekteki hayatında sevdiği mesleği icra etmenin verdiği özgüveni sayesinde daha hızlı yükselebilecektir.
Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, gerek gıda teknolojileri ve biyoteknolojisi alanında gerek diğer bölümlerde verdiği eğitim ile dünya sıralamasında üst sıralara yerleşmiştir ve son dönemde yüksek eğitim alanında yıldızı yükselen kurumlar arasına girmiştir.