+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Finansal Çalışmalar - Makedonya Üniversiteleri

Finans sektörü içerdiği birçok banka, işletme ve ekonomik tabanlı işler ile büyük bir sektördür. Son zamanlarda küreselleşme ile birlikte finans sektörü çok büyük etkilenmeler yaşamıştır. Küreselleşme dünya üzerinde etkilenmedik ülke bırakmamış, bir ülkede meydana gelen kriz mutlaka diğerini etkilemiştir. Bu nedenle finansal çalışmalar sadece işletmeler ve bankalar için değil, tüm dünya ülkelerinin ekonomileri için büyük önemdedir.

            Finansal çalışmaların amacı, kendisini ekonomik değişikliklere adapte edebilen, analitik düşünebilen, risk mekanizmaları geliştiren, sorgulayan, araştıran, ekonomi ile iç içe bireyler yetiştirmektir. Finansal çalışmalar birçok ülkede yüksek lisans ve doktora olarak uygulanmaktadır. Ancak Makedonya Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi'ne baktığımızda Finansal Çalışmaların lisans bölümünü bulmak mümkündür. Bu bölüm 4 yıllık olmakla birlikte, üniversitenin vermiş olduğu kaliteli eğitim ile mezun olan öğrencilere lisans diploması verilmektedir. Bu diploma yetmişin üzerinde ülkede kabul görmektedir, ayrıca ülkemizde de YÖK tarafından tanınmaktadır. Dolayıysla başarılı olma durumunuzda Makedonya dışındaki ülkelerde de çalışma imkanı bulabilirsiniz.

            Finansal Çalışmalar Bölümü hem reel sektöre hem de finans sektörüne nitelikli elemanlar yetiştirir. Bu bölümü başarı ile tamamlayan öğrenciler bankalarda, kamu sektöründe, özel şirketlerde ve finans sektörü ile ilgili her iş yerinde iş imkanı bulabilirler. Matematiksel düşünmeyi sevenler için oldukça eğlenceli olan bölümde hem ekonomiye dair daha kapsamlı bilgiler alabilir, hem de yurt dışı eğitiminizle kendinizi geliştirme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ayrıca bölümden mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimleri ile akademik kariyer de edinebilir, üniversitelerde öğretim üyesi olabilirsiniz.

            Makedonya Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Finansal Çalışmalar Bölümü İKtisat Fakültesi'ne bağlı olarak eğitim vermektedir. Finansal Çalışmalar Bölümü yıllık ücreti 2000 £ olup, 4 yıl sonunda toplam 8000 £ ödemiş olursunuz. Dönem ücreti için 2000 £ diğer ülkelerin üniversite eğitimlerine göre oldukça ucuzdur. Ödemeler kayıt dönemlerinde gerçekleştirilmektedir. Yurt dışı eğitimi için oldukça uygun bir ücrete eğitim veren üniversitede ekonomi eğitimi almak isteyenler mutlaka Finansal Çalışmalar bölümünü tercih ederek eğitim hayatlarını tamamlamalıdır. Makedonya'da eğitim alarak farklı bir ülke deneyimi edinmekle birlikte kendi ülkenizin ekonomisi ile Makedon ekonomisini kıyaslama şansı yakalarsınız.