+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

ÜSKÜP KİRİL METODİ ÜNİVERSİTESİ BİYOLOJİ-KiMYA BÖLÜMÜ - Makedonya Üniversiteleri


            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, 1949 Yılında 3 fakülteyle eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Makedonya Cumhuriyeti’nin ilk devlet üniversitesi olma özelliğini taşır. 21 fakülte, 5 enstitü ve yerli yabancı yaklaşık 50000 öğrencisiyle, aynı zamanda ülkenin en büyük üniversitesidir.

            Biyoloji Bölümünün ve programının amacı, canlıların yeryüzüne dağılımı, anatomisi ve fizyolojisi üzerinde eğitim ve araştırma yapmaktır. Bu bölümde okumak isteyenlerde, meraklı ve iyi bir gözlemci olmanın yanında, araştırmacı bir ruh ve sabır gereklidir. Biyoloji Bölümünü bitirenler biyolog unvanı alırlar ve Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde, tıp fakültelerinde, özel laboratuarlarda, tarım sektöründe, ilaç ve ecza firmalarında ve liselerde biyoloji öğretmeni olarak çalışabilmektedir.
Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Biyoloji Bölümü 3000 Euro harç bedeliyle bu bölümde okumak isteyenlere, hayallerini gerçekleştirmeleri için olanak tanımaktadır.

            Kimya Bölümü Programının amacıysa, maddelerin kimyasal nitelikleri, atom yapıları ve bunların ne şekilde değiştirilebileceği konusunda çalışmalar yaparak, bu yolla yeni maddelerin üretiminde kullanılması gibi alanlarda eğitim ve araştırma yapmaktır. Kimya Bölümünün amacı, kimyagerler, kimya mühendisleri ve işçiler arasında köprü görevi yapacak insanlar yetiştirmektir. Kimya teknikerleri, kimyasal üretim tesislerinde, sağlık merkezlerinde, çevre ve halk sağlığı merkezlerinde, çevre ve halk sağlığı araştırma ve geliştirme laboratuarlarında, görev yaparlar. Bu bölüm mezunları yine, MKEK, MTAE, TSE gibi kamu kuruluşlarında, ilaç ve gübre endüstrisinde çalışabilecekleri gibi, biçimlenme eğitimiyle, liselerde kimya öğretmenliği de yapabilirler.
Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Kimya Bölümü 3000 Euro harç bedeliyle, kimya okumak isteyenler için büyük avantajlar sunmaktadır.


            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Bölümleri mezunları diplomalarını aldıklarında birçok avantaja da sahip olmaktadırlar. YÖK denkliği bulunması sebebiyle alınan diploma ve unvanlar ülkemizde de geçerli olmaktadır. Bologna Kriterleri uyum programı uygulandığı için diploma aynı zamanda 70 farklı ülkede de geçerlidir. Yine Avrupa da çalışma ve yaşama hakkı da sahip olunan avantajlardandır. ERASMUS programı çerçevesinde öğrenci değişimi yapılmakta, bu sebeple de öğrenim hayatının 1 yılını Avrupa’da geçirme, tamamlama olanağına da sahip olunmaktadır. Üniversitenin sosyal, akademik yapısı ve başarısı nedeniyle popülerliği her geçen gün artmaktadır.