+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Orkestra İletiyor - Makedonya Üniversiteleri

 

            Orkestra iletiyor bölümü üniversitelerde akademik eğitim olarak 8 yarı dönem yani 4 sene boyunca eğitim almalar gerekmektedir. İlk 2 sene süresi boyunca alınması gerekene eğitim daha çok teorik bilgilerden meydana geliyor. Her bölüm ve meslekte olduğu gibi temel bilgilere çok daha fazla ağırlık verilmektedir. Bu bölümler üniversitelerin müzik fakültesi konservatuvarlarda nefesli ya da yaylı olan çalgıları akademik şekilde eğitimi teknik olarak sunuluyor.

 

Uzman öğretmenler ve akademisyenler eşliğinde ilk yıllar temel eğitime önem veriliyor. İlerleyen zamanlarda pratik olarak daha fazla ilgilenilmekte ve öğrencilerin çalgıları sürekli olarak çalışmasından ibarettir. Genç ve dinamik olan öğrenciler birer müzisyen olarak büyük sorumluluk altına girmektedir.

            Çünkü orkestra bölümü tek başına yapılan bir müzik değil daima grup çalışması ve profesyonel şekilde sosyal bir sorumluluk gerektiren meslek grupları arasındadır. Elbette müzik seven kişiler ve orkestra alanına gönül vermişler açısından oldukça idealdir. Orkestra eğitimine daima nota yazımı yer almakta ve bu notalar çalışırken kesinlikle kurşun kalem ile çalışılmaktadır. Hiçbir şekilde mürekkepli olan kalem ile nota yazımı olamaz. Bu orkestra derslerinin en önemli kuralları arasında yer almaktadır.
Ders sırasında yapacağınız her türlü provada kalemi silgi ve diğer tüm gerekli ihtiyaçların olması şarttır. Eğitim süresi boyunca zaman içerisinde acemi gösteriler ve daha sonrasında profesyonel gösteriler için provalar gerçekleştirilmektedir.

            Orkestra bölümünde sadece müzik ve notalar oluşmamaktadır. Vücut ile yapılan hareketler, gruba verilen talimatlar, saymak gibi önemli detaylardan meydana gelmektedir. Çok daha ince detaylı bir eğitimi bulunmakta ve 4 sene süresinde eksiksiz olarak tamamlanmaktadır. İyi bir eğitim alan kişi provalar yaptığı sırasında grubu devamlı bir şekilde eleştirel olarak uyarmakta ve hangi yolu izlemesi gerektiği konusunda bilgiler vermelidir. Orkestranın şefi ve grubun içerisinde bulunan tüm üyeler arasında iyi bir iletişim sağlanması gerekiyor. Orkestra tek başına değil büyük bir grup çalışması olduğundan dolayı içerideki huzurun en iyi şekilde korunması sağlanmalıdır. İyi bir eğitim almış olan şef en güzel şekilde saymayı bilmesi ve dahası aktif olarak vücut dilini kullanmalıdır.