+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Bilgi ve Bilgisayar Mühendisliği - Makedonya Üniversiteleri


Bilgisayar Mühendisi, toplum hayatımızda hangi iş olursa olsun bu işle ilgili herhangi bir problemi ve sorunları çüzmek amacıyla bilgisayarlar için donanım, yazılım tasarlayan ve gerçekleştiren kişilere denir. Yapılan işe Bilgisayar Mühendisliği denir.

Bu işi geliştiren, tasarlama ve yeni şeyler üreten kişiye de bilgisayar mühendisi denir. Bilgisayar Mühendisler, yaptıkları işten dolayı toplum içinde çok kıymetli ve ehemmiyetli bir mevkidedirler.
Görev olarak sırasıyla şöyle değişik şekilde yazılabilir. Birinci olarak bilgisayar mühendisi sistem çözümleyici olarak görev yapar. İkinci olarak sistem programı, sonra görü kadar üçüncü uygulama programcısı, veri taban yöneticisi, Veri İletişim Uzmanı, Bilgi İşlem Birimi Yöneticisi, eğitmen, Danışman olarak görev yapanlar, mikroişlemci tasarımcısı, bilgisayar donanım tasarım tasarımcısı olarak çeşitli görevler yapmaktadırlar.

Bunlardan Bilgi İşlem Birim Yöneticisi olarak yaptıkları görevde çalışma ortamı olarak bir kuruluşun gerekli tüm bilgi işlem çalışmalarının planlayıcısı ve yöneticisidirler. Bilgisayar mühendisi kuruluşun temelinde yatan ehemmiyetli bir işi yapmaktadır. Yani işleyişinde, çalışmasında ve sistemlerin geliştirilmesinde gerekli çalışmalar ve planlamalar yaparak en uygun çalışmaları kuruluşa ve işyerine önerir. Kuruluşun kullandığı bilgisayar tabanlı sistemde donanımı değerlendirir, ihtiyaçlara cevap veriyor mu, personel bu donanım ve yazılım kullanabiliyor mu, bunları denetler ve bununla alakalı bütçe yapar. Ayrıca personel eğitimini sağlar.
Bu mesleği yapmak isteyenler deki özellikler matematiksel işlemler, sembollerle arasını iyi olması, mantık yürütme tasarım yeteneği hayal gücünün kuvvetli olması, dikkatli sabırlı iyi bir araştırmacı olması gereklidir.

Bilgisayar mühendisleri işlerini büro ortamında takip ederler. Asrımızda artık herşey bilgisayarla halledildiği için bu meslek sahipleri her zaman aranan kişilerdir. İş sahası çok geniş devletin ve özel kurum ve kuruluşlarında en başta aradığı insanlar içine girmektedir. İş hayatında en küçüğünden en büyük iş yapmak isteyenlere kadar herkes bu iş sahipleri ile etkileşim içindedirler.
Ülkemizde Bilgi ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü puanları yüksek olduğu için ülkemizde okumak kazanmak ve bu eğitimi veren kaliteli üniversiteler fazla olmadığı için sınavsız ve kaliteli bir eğitim almak isteyenler yurtdışında Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Bilgi ve Bilgisayar Mühendisliği bölümüne kayıt yaptırabilirler. 2000 Auro’ya senelik kayıt yaptırabilirsiniz. Kaliteli bir eğitimle ve daha geniş imkanlarla, bu işi daha profesyonelce öğrenebilirsiniz.