+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Matematiksel ekonomi - Makedonya ÜniversiteleriMatematiksel ekonomi adından da anlaşıldığı gibi ekonomide matematikten yararlanılarak günümüz sorunlarına çözüm getiren bilim dalı olarak bilinmektedir. Bu bilim dalı güncel hayatımızda yeni yeni kullanılmaya başlanmış ve ilerleyen zaman dilimlerinde gelişimini sürdürecektir. Bu nedenle gelecek vaat eden bir meslekte ilerleme kaydetmek istiyorsanız lisans eğitiminizi bu bölümde okuyarak tamamlayabilir ve ekonomik sorunlarımıza kalıcı çözümler getirebilecek bir bilim adamı olabilirsiniz. Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi tüm bu gelişmelerin farkında olduğundan üniversitede bu bölümü okumanız açısından alanında uzman akademik öğretim elemanlarını bünyesine toplamıştır. Gelecekte saygınlığı yüksek olacak olan bu bölümde akademik kariyerinizi tamamlamak istiyorsanız yıllık 3000 Euro yatırarak üniversitede lisans eğitiminizi alabilirsiniz. Mezun olduktan sonra daha da yüksek noktalara ulaşabilmek adına doktora ya da yüksek lisans programlarından da yararlanabilirsiniz.

Belli başlı ele alınan matematiksel ekonomi konuları arasında bilgi teorisi, büyüme teorisi, oyun kuramı, wealth condansation, black- scholes eşitliği ve arbitraj yer almaktadır. Bu konular incelenecek olursa arbitraj menkul kıymetleri ucuz olarak elde edip ekonomik kar getirecek şekilde farklı piyasalara satılması işlemi olarak bilinmektedir. Arbitrajdan ekonomide iyi bir şekilde faydalanabilmek için her iki piyasanın birbirinden habersiz olduğu anlarda alışverişin gerçekleştirilmesi gerekmektedir; fakat günümüz koşullarında bu yöntemden sağlıklı bir şekilde yararlanılamamaktadır. Üniversitede alacağınız eğitim ile arbitrajın gelecekte daha iyi bir şekilde nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Böylece alanınızda başarılı bir matematiksel ekonomist olarak kolaylıkla iş bulabilme imkânından faydalanabilirsiniz.

Matematiksel ekonomi alanında aranan kişi olmanın püf noktası günümüz koşullarında uygulanan yöntemlerin geçerliliğini arttırmak ya da daha kolay uygulanabilirliğini sağlamaktan geçmektedir. Black- scholes eşitliği ise hisse senetleri ile finansal hareketlere uyarlanma işlemlerinde yararlanılmaktadır. Matematiksel ekonomide ekonomi de yararlanılan matematiksel teknik ve yöntemler derin bir şekilde incelenip, uygulama yapmanıza olanak tanınmaktadır. Tercihler ve fayda teorileri, matrisler, türevler, matematiksel modeller, makro ve mikro ekonomide yararlanılan kuralların ekonomiksel analizlerinin yapılmasına ilişkin derslerin görüldüğü bölüm gelecek adına sizi iyi yerlere getirebilecek bir bölüm niteliğindedir. Bu bölüm ayrıca ekonomik kalkınma sağlayabilmek adına ülkemize büyük yarar sağlamaktadır.