+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Makedonca Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

 

Güney Slav dillerine ait olan Makedonca, kendi ülkesinde yani Makedonya'da Kiril Metodi Üniversitesi'nde okutulmaktadır. Makedonca Bölümü, Makedonya'nın en iyi dilbilimcileri, edebiyatçıları tarafından saygın ve son derece yetkin öğretim görevlilerince eğitim vermektedir. Öğrenciler bu anlamda son derece şanslısıdırlar. yabancı öğrenciler için, hem Makedonya'da öğrenci olup hem de o ülkenin dinli öğrenmek son derece keyifli ve her an pratik yapabilmeleri açısından da son derece önemlidir.

 

Makedonca Bölümü’nde, Makedoncanın etimoljisi ve dilbilgisi, kökenleri ve tarihi dışında, Makedon kültürüne, edebiyatına, tarihine dair eğitimler de verilmektedir. Öğrenciler Makedonca konusunda hem konuşma, hem yazma hem de okuma olarak en iyi şekilde yetişecek şekilde eğitim verilir. Makedonca Bölümü'nde, Makedon dilini etkileyen faktörler, tarihi olaylar, etkileşimler kadar, Makedon edebiyatının önde gelen örnekleri okutulur. Metin çözümleme yorumlama ve eleştirel yaklaşım gibi alanlarda uygulamalı eğitimler yapılır. Makedonca Bölümü’nden mezun olan öğrenciler, Makedonca konuşulmaya ihtiyaç duyulan her yerde iş bulabilirler. Lise ve dengi okullarda Makedonca Öğretmeni olabilir, elçiliklerde ve konsolosluklarda çalışabilirler. Turizm merkezlerinde ya da ataşeliklerde çalışabilecekleri gibi, tercüman olarak ya da çevirmen olarak da çalışabilirler. Makedonca Bölümü’nün yıllık ücreti 2000 Euro’dur.

Kiril Metodi Üniversitesi kurulduğu 1949’dan beri  bilimsel ve çağdaş eğitimin sınırlarını zorlamaktadır. Kiril Metodi Üniversitesi'ni yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda öğrenci tercih etmektedir. Ülkemizden de birçok Türk öğrenci Kiril Metodi Üniversitesi’nden mezun olmuş ya da okumaktadır. Her yıl yeni başvurular alan üniversitenin popülerliği Bologna Kriterleri kapsamında eğitim vermesinin yanı sıra, eğitimlerin AB uyumlu olmasından kaynaklanmaktadır.

 

Kiril Metodi Üniversitesi Balkanlar’ın en önemli üniversitelerinden biridir. Dünyada 70’den fazla ülkenin üniversiteyi tanıyor olması da, üniversiteye olan rağbeti artırmıştır. Başlangıçta sadece 3 fakültesi olan üniversitenin şu an 21 fakültesi vardır. 50 binden fazla öğrencinin okuduğu Kiril Metodi Üniversitesi, öğrencilerin sosyal yaşamlarına da önem vermektedir. Üniversitenin içinde ve dışında çeşitli kulüpler tarafından düzenlenen pek çok etkinlik bulunmaktadır. Öğrencilerin sosyal hayatındaki renkli, hareketli ortam ve üniversitenin sağladı teknolojik alt yapı olanakları sayesinde son derece rahat bir öğrenci hayatı söz konusudur.