+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Hemşirelik Bölümü - Makedonya Üniversiteleri


Tıp fakültesinde doktor yetiştirilmesi ne kadar ehemmiyetli ise hemşirelerin de yetişmesi o kadar ehemmiyetlidir. Çünkü hastalıkları teşhis ve tedavi noktasında doktorlara ihtiyaç olduğu gibi hastalara bakacak, kan alımı, tansiyon ölçümü, iğne vurulması, ameliyatlı hastaların takibi, kontrolü ve sayamayacağımız hastanede birçok vazifeyi yapan kişiler hemşirelerdir. Hastanelerin çalışması, devamlılığı, insanlara hizmeti ve doktorların yardımcısı olmaları ile meslek noktasında çok ehemmiyetli bir tutmaktadırlar. Doktorların sağ kolu hükmündedirler. Hemşiresiz hastane olması mümkün değildir.  

Ülkemizde meslekler içinde yetiştirilmesine en çok ihtiyaç duyulan ve gün geçtikçe de ihtiyacı artan mesleklerden olan sağlık sektörüdür ve sağlık sektöründe ise doktorlardan sonra en fazla ihtiyaç duyulan meslek ise hemşireliktir. Ülkemizde sağlık alanındaki bölümlere girmek için LGS’den yüksek puanlar almak gerekiyor.
             Hemşirelik bölümünü seven, okumak isteyen ve fakat LGS imtihanından gerekli puanı alamayanlar için yurtdışında okuma fırsatı bulunuyor. Üniversiteyi yurtdışında okumanın avantajı ise, hiçbir sınava girmeden doğrudan gidip kayıt yaptırma imkanınızın bulunmuş olmasıdır. Yurtdışındaki birçok üniversitede Türkiye’deki verilen eğitimden daha güzel ve kaliteli eğitim verilmektedir.
Eğitim şartlarının ülkemizden daha iyi ve kaliteli olması istediğimiz ve sevdiğimiz bölümü okuma fırsatı veriyor. Ülkemizde ise sınav sistemi olduğu için istediğimiz bölümü okuma imkanı bulamıyoruz. Çünkü aldığımız puan okumak istediğimiz bölüme yetmiyor.
Mecburen ya bir sene daha bekleyip tekrar hazırlanmak zorunda kalıyoruz, ya da puanımızın yettiği başka bir bir bölüm seçmek zorunda kalıyoruz. Bu da hem zaman kaybına hem de istemediğimiz bölümü seçmek zorunda kalıyoruz. Yurtdışında okumak bu problemleri ortadan kaldırıyor.

Yurtdışında hemşirelik bölümünü okumak isteyen öğrenciler için, ülkemize nispeten hem ucuz, hem kaliteli, YÖK denkliği bulunan, hem de sunduğu imkanlar noktasında Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi bu üniversitelerden biridir.
1949 yılında Makedonya’da kurulan üniversite eğitime 3 fakülte ile başlamış, şimdi ise 21 fakülte, 5 araştırma enstitüsü, yaklaşık 50 bin öğrencisi ve ayrıca zengin akademik kadrosuyla eğitim vermektedir. Üsküp Kiril Metodi Üniversite’den mezun olan bir öğrencinin aldığı diploması 70 ülke tarafından tanınan bir üniversitedir.
Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, hemşirelik bölümünde okumak isteyen öğrenciler senelik ödeyecekleri miktar ‘’Hemşirelik - 2000 € ( Ön lisans ) 3+1’’dur. Bu imkanlardan faydalanmak isteyenleri üniversitemize bekliyoruz.