+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Etnoloji ve Antropoloji - Makedonya Üniversiteleri

Müzik her kültürde önemli bir yere sahiptir ve insanların ruhen ve psikolojik tatminleri için gereklidir. Günümüzde müzik sadece icra edilen ve tüketilen bir şey olmaktan öte aynı zamanda araştırılan bir konu haline gelmiştir. Müziği farklı kültürlerde inceleyen bilim dalına etnomüzikoloji denmektedir. Etnomüzikoloji müziğin hem sosyolojik hem de antropolojik bağlamda ele alınarak kültürel açıdan incelenmesidir. Antropoloji, tarih, sosyoloji, etimoloji, semiotik, matematik  gibi bilim dallarından yararlanan etnomüzikoloji disiplinler arasında önemli bir yere sahiptir.

            Etnomüzikoloji 'de uzmanlaşmak ve iyi bir etnomüzikolog olmak için bu alanda eğitim almak gereklidir. Özellikle sosyoloji ve antropoloji eğitimi alan öğrenciler için etnomüzikoloji ile ilgilenmek daha kolay olacaktır. Ülkemizde üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerinde yer alan bölüm genellikle master ve yüksek lisans olarak yer almaktadır. Ancak yurt dışındaki bazı ülkelere baktığımızda Etnomüzikolojinin lisans programlarının olduğu görülmektedir. Son zamanlarda uygun eğitim ücretleri ve kaliteli eğitimi ile öne çıkan Makedonya Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi 'nde de Etnomüzikoloji Bölümü lisans programı olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğitimi 4 yıl olan Etnomüzikoloji Bölümü Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi 'nin Müzik Fakültesi'ne bağlı bir birimdir.

 

            Etnomüzikoloji eğitimi alan öğrenciler eğitim sırasında Etnomüzikoloji Terminolojisi, Müzik Bilimi, Çağdaş Müzik, Armoni, Solfej, Dünya Edebiyat Tarihi, Geleneksel Makedon Müziği, Makedon Edebiyat Tarihi, Sanat Tarihi, Düşüne Tarihi, Antropoloji ve Sosyoloji gibi dersler görmektedir. Mezun olan öğrencilere ise "etnomüzikolog" lisans diplaması verilmektedir. Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi diplomaları AB ile anlaşmalı tüm ülkelerde geçerlidir ve ülkemizde de YÖK kurumunca tanınmaktadır. Dünya genelinde baktığımızda Don Campbell, Bruno Nettl, Terry E. Miller, David Morton, Béla Bartók, Zoltán Kodály ve Robert E. Brown gibi isimler etnomüzikolog olarak karşımıza çıkmaktadır. Etnomüzikologlar genel olarak müzik ve kültür üzerine araştırmalar yapan kurumlarda iş imkanı bulabilirler. Ayrıca eğitimlerini aldıktan sonra üniversitelerde de akademik kariyer yaparak, öğretim üyesi olabilirler.

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi'nde Etnomüzikoloji eğitimin ücreti oldukça uygundur. Bölümün yıllık harçları 1300 £'dur. 4 yıllık olan bölümün eğitim ücreti toplam 5200 £'ya gelmektedir. Bu da yurt dışı eğitimi için oldukça uygundur. Sonuçta diğer ülkelere bakıldığında bu fiyatın 4 katı fiyatlarla eğitimler verildiği görülmektedir. Hem müzikle ilgilenmek hem de müziği kültürel bağlamda ele almak isteyenler mutlaka Etnomüzikoloji Bölümü'nü tercih etmelidir. Eğitimi zorlu olan bu bölümün çok zevkli ve eğlenceli olduğu zamanla anlaşılacaktır.