+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

ÜSKÜP KİRİL METODİ ÜNİVERSİTESİ DIŞ TİCARET BÖLÜMÜ - Makedonya Üniversiteleri


            1949 Yılında 3 fakülteyle eğitim hayatına başlayan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi bu gün 21 fakülte ve 5 enstitü ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Makedonya Cumhuriyeti’nin ilk devlet üniversitesi ve ülkenin en büyük üniversitesi olmak gibi özelliklere sahip bulunan üniversite, hem akademik, hem sosyal aktivite ve başarılarıyla dikkat çekerken, yerli ve yabancı olmak üzere 50000 öğrenciye hizmet vermektedir. Makedonya’nın başkenti Üsküp’te bulunan üniversite her geçen yıl biraz daha büyümektedir.

Dış Ticaret Bölümü Programının amacı, ithalat, ihracat ve kambiyo alanlarında öğrenciler yetiştirmektir. Bölümde, sosyoloji, ekonomi, muhasebe, hukuk, ticaret hukuku, dış ticaret mevzuatı(pazarlama, depolama ve taşımacılık) gibi dersler okutulmaktadır. Bu bölümü okumak isteyenlerde, sosyal bilimlerle ilgilenme, bu alanda araştırma yapabilme, dikkatli ve sorumluluk sahibi olma gibi özellikler aranmaktadır.

Dış Ticaret Bölümünü bitirenler, ‘’Dış Ticaret Meslek Elemanı’’unvanını alırlar. Dışsatım ve dış alım yani ihracat ve ithalat firmalarıyla, gümrüklerde, gelen giden mallarla ilgili yazışmaları ve işlemleri yaparlar.

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü 2000 Euro harç bedeliyle harika bir eğitim hizmeti sunmaktadır. Üstelik birçok avantajı da öğrencilerine mezuniyetle beraber kazandıran okulda, sunulan eğitimin kalitesi, sosyal yaşam, farklı kültürlerle tanışma fırsatı, modern eğitim teknolojilerinin yanında 2000 Euro oldukça uygun bir rakam olarak kalmaktadır.

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü mezunları, aldıkları unvan ve diplomayla ülkemizde aynı haklara sahip olarak çalışabilmektedirler. Çünkü üniversitenin YÖK Denkliği vardır. Alınan eğitim kabul edilmekte, üzerine herhangi bir eğitim alma zorunluluğu bulunmaktadır. Aynı biçimde Bologna Kriterlerine Uyum kapsamında AB eğitim sistemini benimsemiş bulunan üniversitenin, mezuniyet belgelerini Avrupa ve dünyada yaklaşık 70 ülke kabul etmektedir. Bu iki harika avantaja ilave edilecek olursa, tüm bu eğitim süreci sonunda Avrupa da istenilen bir şehirde, çalışma, yaşama hakkının da sahibi olunmaktadır. Yine eğitim-öğretim sürecince ERASMUS Programı uygulandığından, 1 yıl anlaşmalı olan bir ülke ve okulda eğitim yapılabilmektedir.
Yurt dışında yüksek öğrenimlerini yapmak isteyenler için Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi her bakımdan oldukça caziptir. Üsküp gibi eski bir tarihe ve dokuya sahip, güzel bir şehirde bu avantajlarla okumak, daha da keyifli olmaktadır.