+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Kiril Metodi Üniversitesi’nde bulunan Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde, Arnavut dilbilimi ve edebiyatı, kültürü, tarihi çerçevesinde eğitimler verilmektedir. Arnavut dilinin kökeni, dilbilgisi gibi dersler verilirken Arnavut edebiyatının önemli sanatçılarının eserleri okutulmakta, edebiyat akımları incelenmekte, karşılaştırmalı edebiyat dersleri, okuma, yazma ve konuşma gibi uygulamalı dersler de verilmektedir. Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okuyan gençler, Arnavut kültürünü yakından tanımakla kalmayıp aynı zamanda Arnavutça haricinde aldıkları yabancı dil seçeneği ve bilgi birikimleri sayesinde entelektüel bireyler olarak da mezun olmaktadırlar.

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün senelik eğitim ücreti 2000 Euro’dur. Kiril Metodi Üniversitesi paralı eğitim veren bir üniversite olmasına rağmen, eğitim ücretleri son derece uygundur. Bu nedenle yurt içinden çok sayıda öğrencinin tercih ettiği üniversiteye, yurt dışından da yoğun bir talep gelmektedir. Türk öğrencilerinin de sıklıkla tercih ettiği üniversitelerin başında gelmektedir.

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okuyan öğrencilerin konuşma, okuma ev anlama yetenekleri de oldukça geliştiği için, öğrenciler mezun olduklarında Arnavutluk başta olmak üzere, Arnavutça konuşulan her ülkede lise veya dengi okullarda öğretmenlik yapabilirler. Aynı şekilde Arnavutça tercümanlık yapabilir, büyükelçiliklerde çalışabilirler. Dil eğitim merkezlerinde, dil kurslarında öğretmenlik yapabilir, turizm firmalarında görev alabilirler. Aynı zamanda üniversitelerde okutman olabilir ya da öğretim görevlisi olarak çalışabilirler.

Kiril Metodi Üniversitesi Bologna Eğitim Kriterleri doğrultusunda sürdürdüğü eğitim programı içinde öğrencileri yalnızca bilgi yüklü bireyler değil, sosyal yanları da gelişmiş örenciler olarak görmeyi hedefler. Bu nedenle üniversite kapsamında çeşitli organizasyon ve faaliyetler sürdürülür. Geziler,şenlikler, konserler bunlardan yalnızca birkaç tanesidir. Kiril

Metodi Üniversitesi teknolojik alt yapısıyla ve modern derslikleri, çağdaş laboratuarları  sayesinde öğrencilere konforlu bir eğitim vermektedir.

1949’dan beri öğretim hayatını sürdüren Kiril Metodi Üniversitesi’ne bağlı 21 tane fakülte bulunmaktadır. Aynı zamanda Araştırma Enstitüleri de bulunan üniversitenin öğrenci sayısı 50 binin üzerindedir. Çok sayıda yabancı uyruklu öğrenci de öğrenim görmektedir. Erasmus Değişim Programı kapsamında çok sayıda yabancı öğrenci ve akademisyen üniversiteye gelmekte, üniversitedeki öğrenci ve akademisyenler de değişim kapsamında farklı kültürler görüp çalışmalar yapmaktadırlar.