+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Turizm Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

 

Turizm dünyanın en çok ilgi gören mesleklerinden biridir. aynı zamanda ülkelerin en önemli hizmet endüstrilerinden birini oluşturur. Yerli ya da yabancı turistlerin farklı amaçlarla gittikleri gezileri, organizasyonları, tatilleri içine alır.Turizm sektörü ise bu kişilerin yeme içme, konaklama, gibi etkinliklerinde hizmet verir.

Kiril Metodi Üniversitesi’ne bağlı Turizm Bölümü’nde çağdaş turizm anlayışı temel alınarak verilen eğitimlerde, tatilcilerin her türlü ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik, otel, restoran gibi yerlerin yönetimlerini üstlenecek idari personel yetiştirilmektedir. Turizm sektörünün ihtiyaç duyabileceği her türlü istihdama yönelik eğitim programları vardır.

Turizm Bölümü’nde eğitiminde branş dersleri dışında matematik, hukuk, ekonomi, istatistik, muhasebe dersleri de verilmektedir. Turizme yönelik pazarlama, işletme yönetimi, personel yönetimi gibi derslere ek olarak iş hukuku, Makedonya coğrafyası, halkla ilişkiler, konaklama tesis yönetimi, muhasebe ve elbette yabancı dil dersleri verilmektedir.

Turizm Bölümü’nün senelik eğitim ücreti  3000 Euro’dur. Bölümde ikinci bir yabancı dil daha verilirken aynı zamanda seçmeli dersler de öğrencilerin farklı alanlardan kendilerini geliştirmelerine neden olmaktadır. Teorik ve uygulamalı dersler dışında, öğrencilerin eğitimleri içinde staj da yapmaktadırlar.

Turizm Bölümü’nden mezun olan öğrenciler sosyal yanları güçlü, aktif ve girişken turizmciler olurlar. İletişim kurma becerilerini geliştirirler, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak için eğitim alırlar. Kendine güvenen bireyler olurlar ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşarak pratik çözümler bulurlar. Sabırlı, anlayışlı ve nazik insanlar olarak mezun olurlar.

Kiril Metodi Üniversitesi, Makedonya’da bulunan ve Balkanlar’ın en önemli üniversiteleri arasında yer alan, saygın ve prestijli yüksek öğretim kurumudur. İlk açıldığında 3 fakülteye sahip olan üniversite daha sonra bu sayıyı 21 fakülteye kadar çıkarmıştır. 5 tane araştırma enstitüsüne sahip olan Kiril Metodi Üniversitesi, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programlarına sahiptir.

Eğitimde Bologna Kiterleri’nin esas alınırken, AB uyumlu çağdaş ve bilimsel bir eğitim politikası izlenmektedir. Ayrıca üniversite Erasmus Öğrenci Değişim Programı sayesinde öğrencilerine farklı kültürleri tanıma ve alanlarında pratik yapma, deneyim kazanma gibi imkanlar da sunmaktadır. Alanlarında uzmanlaşmış, nitelikli akademik personeli olan üniversite, 70 den fazla ülkede tanınmaktadır.