+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Uygulamalı Kimya - Analitik Biyokimya - Makedonya Üniversiteleri

 

            Günümüz teknolojisinde gerek tıp alanında gerek başka alanlarda kimya bilim dalından sıklıkla faydalanılmaktadır. Otomotiv, deri, cam, tekstil ve cam ürünleri gibi pek çok sektörde kimyadan yararlanılmaktadır. Sanayi dalında kimya biliminden yararlanılarak üretilen ürünler arasında gübreler, ilaçlar, petrokimyasallar, sentetik iplik ve elyaflar, iplikler ve sabun yer almaktadır. Temizlik ürünlerin birçoğu uygulamalı kimya laboratuarlarında üretilmektedir. Bu ürünler özellikle sağlıklı yaşam ve hijyen amacı ile kullanılmaktadır. Düşünülecek olursa temizlik ürünlerinden sağlıklı olmak amacı ile yararlanmaktayız. Yani kimya sektöründeki gelişmeler insan hayatında pek çok kolaylığa sebep olmaktadır. Kullandığımız ilaçlar, boyalar, inorganik kimyasallarla elde edilen ürünler gibi pek çok ürün insanlar düşünülerek üretilmektedir. Bu tip kimyasalların kimyasal etkilerinin azaltılması ile daha organik ürünler elde edilmekte ve böylelikle insan sağlığını tehdit edici unsurlar ortadan kaldırılmaktadır.

            Uygulamalı kimya- Analitik kimya bilimleri ile ilgilenen kişiler yaptıkları bilimsel çalışmalarla kimyasal ürünlerin etkisini azaltmayı amaç edinmişlerdir. Böylelikle gelecek nesillerin daha sağlıklı yaşamasına ortam hazırlanmaktadır. Özellikle analitik kimya bilimi endüstri, tıp ve fen bilimleri ile ilişki içerisindedir. Analitik kimya dalında geliştirilmiş olan teknik ve yöntemler uygulamalı kimyada kullanılmakta ve sektörde ilerlemeler kaydedilmektedir. Analitik kimya araştırması aslında hemen hemen her gün sürmektedir. Hastanelerde alınan kan örnekleri ve bu kan değerlerine bakılarak ortaya çıkan hastalıklar hakkında hekimler her gün bilgi edinmektedir. Farklı bir hastalık tespit edildiği zaman hemen bu örnekler incelemeye alınarak farklı tedavi yöntemleri araştırılmaya başlanmakta ve insanların sağlıklarına kavuşması amacıyla çaba harcanmaktadır.

            Uygulamalı kimya ve analitik kimyada yapılan bu çalışmalar göz önüne alınarak üniversitelerde araştırma çalışmalarının sıklaşması amacı ile bu bölümler açılmaya başlamıştır. Her daim inceleme ve araştırmalar yapılarak farklı tedavi yöntemleri ve buluşlar üretilen bu bölümde okumak isteyenler geleceğini garanti altına almaktadırlar. Bu bölümde kendinizi geliştirmek istiyorsanız Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi'nde Bu eğitimi almaya başlayabilirsiniz. Bu bölümün 1 yıllık eğitim ödeneği 3000 Euro'dur. Biyokimya ve uygulamalı kimya alanında bu üniversite beklediğiniz gelişmeleri kaydedebilir ve mezun olduktan sonra kolaylıkla iş bulma imkanından yararlanabilirsiniz.