+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

 

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Kiril Metodi Üniversitesi 1949 yılında kurulmuştur. İlk kurulduğunda 3 fakültede verilen eğitimler bugün 21 fakültede verilmektedir. Aynı zamanda üniversiteye bağlı 5 tane Araştırma Enstitüsü de bulunmaktadır. Dünyada 70 üzerinde ülkede tanınan Kiril Metodi Üniversitesi’nde bilimsel düzeyde yetkin öğretim görevlileri ve çağdaş eğitim sistemi temelinde son derece başarılı bir eğitim süreci vardır. Eğitimde Bologna Kriterleri esas alınmıştır ve AB uyumlu bir sistemle entegre çalışılmaktadır.

Almanca Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Kiril Metodi Üniversitesi’nde Almanca okumak büyük bir avantaj demek. Üniversitenin dünyada 70’den fazla ülkede tanınıyor olması ve son derece yetkin öğretim görevlilerine sahip öğretim görevlileri nedeniyle verilen eğitim son derece prestijli bir yere sahiptir. Elbette öğrencilerin aldıkları diplomanın saygınlığı kariyer basamaklarını hızlıca çıkmaları anlamına gelmektedir.

Arkeoloji Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Arkeoloji Bölümü, ilk insandan itibaren bugüne dek geçen tüm zaman içinde, insanın bulunduğu, yaşadığı ortamlara ait yapılan kazı ve çalışmalar sonucu, her tür bulguyu inceleyen ve tarihe ışık tutan bir bilim dalıdır. Bölümden mezun olanlara “arkeolog” denir. Gelen olarak Eski çağ tarihi ve sanatı üzerine derinlemesine eğitimler alınır. Arkeoloji Bölümü’nün senelik ücreti 2000 Euro’dur.

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Kiril Metodi Üniversitesi’nde bulunan Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde, Arnavut dilbilimi ve edebiyatı, kültürü, tarihi çerçevesinde eğitimler verilmektedir. Arnavut dilinin kökeni, dilbilgisi gibi dersler verilirken Arnavut edebiyatının önemli sanatçılarının eserleri okutulmakta, edebiyat akımları incelenmekte, karşılaştırmalı edebiyat dersleri, okuma, yazma ve konuşma gibi uygulamalı dersler de verilmektedir. Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okuyan gençler, Arnavut kültürünü yakından tanımakla kalmayıp aynı zamanda Arnavutça haricinde aldıkları yabancı dil seçeneği ve bilgi birikimleri sayesinde entelektüel bireyler olarak da mezun olmaktadırlar.

Arnavutça Öğretmeliği - Makedonya Üniversiteleri

 Üsküp Kiril Metodi Üniversitesinde Arnavutça öğretmenliği bölümü okumak isteyen öğrenciler, her açıdan diğer üniversitelerde eğitim alan arkadaşlarında avantajlı konuma yükselmektedirler. 1949 yılında 3 fakülte ile eğitim hizmeti vermeye başlayan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, günümüzde 21 fakülte ve 5 araştırma enstitüsü ile eğitim olanağı sağlamaktadır.  Geçen yıllar içinde kendisini ve eğitim prensibini yenileyerek, günün şartlarına uydurarak gelişen prestij sahibi bu okul öğrencilerin yeni yükselen yıldızı olma durumundadır.

Ağ Teknolojileri - Makedonya Üniversiteleri

 Bilgiye değer veren ve bilginin önemini bilen bir toplum olarak en son teknolojik gelişmelerle üretilmiş olan bilgisayar ve internetten yararlanarak her geçen gün bilgiyi daha kolay elde edebilmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Birçok firma kendini geliştirebilmek amacı ile interneti daha verimli kullanabileceği sistem ve ağ alt yapı hizmetlerini kaliteli bir şekilde gerçekleştirebilecek eleman alımı yapmaktadır. Ağ teknolojileri bölümü işte tam da bu firmaların aradıkları nitelikte eleman yetiştirme amacı ile açılan geleceğin mesleki bilim dalıdır. Bu bölümde verilecek olan dersler arasında bilgi işlem, bilgisayar, bilgisayar donanım, bilgisayar işletimi, bilgisayar programcılığı, bilgisayar yazılımı yer almaktadır. Ağ teknolojileri bölümünden mezun olmanız durumunda internet ve ağ teknolojileri teknikeri olarak özel kurum ve kuruluşlarda çalışabilirsiniz.

Bağ ve Şarap - Makedonya Üniversiteleri

Şarap üretimi ve pazarlamasının günümüzde en popüler meslekler arasında yer aldığını herkesçe bilinmektedir böylesine keyifli ve ilginç bir ortamda kariyer yapmak her genci hayalidir. Günümüzde bağ ve şarap konusunda yükseköğretim alanların sayısı bu yüzden artmıştır. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında üniversiteler bağ ve şarap bölümleri açarak, öğrencilere bu yönde eğitim olanağı sağlamaktadır.

Bahçecilik ve Çiçekçilik - Makedonya Üniversiteleri

Ziraat mühendisliği, peyzaj mimarlığı, bahçecilik ve çiçekçilik bölümleri açık havada zaman geçirmeyi seven, masa başında görev almaktan sıkılan gençler tarafından ilgi gören mesleklerdir. Öğrenci doğa içindeki çalışma şartları ve tabiat ile iç ice zaman geçirme özelliğine sahip bu alanda eğitim görerek, bu yönde kariyer yapmayı hedeflemektedir. Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi bahçecilik ve çiçekçilik alanında en iyi eğitimin alınabileceği yüksek eğitim kurumlarından bir tanesidir.

Bas Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Bas Bölümü’nde temel müzik eğitimleri verilen derslerin yanında enstrümana yönelik dersler de verilmektedir.Öğrenciler teorik ve uygulamalı olarak gördükleri derslerde kişisel yeteneklerini artırır ve becerilerini geliştirirler. Doğru oturma teknikleri alarak bedenlerinin enstrümanla uyumlu çalışmasını öğrenirler. Enstrümana yönelik aldıkları yoğun teknik eğitimler ileri düzeydedir.

Beden Eğitimi Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Beden eğitimi insanların fiziksel gelişimlerine temel olan, insanların küçük yaştan itibaren eğitmeyi onlara fiziksel anlamda güç kazandırmak amaçlı yapılan hareketlerin bütünüdür. Okul zamanında başlayan bu eğitimler sayesinde yeni nesillerin fiziksel olarak daha sağlıklı kılınması amaçlanmıştır. Fiziksel olarak sağlıklı olan bir insan kişilik ve ruhen de kendini iyi hisseder ve sosyal ortamda kendine daha güvenen daha sağlıklı bir birey haline gelir.

Bilgisayar Donanım Mühendisliği ve Elektronik - Makedonya Üniversiteleri

Bilgisayar çağımızın en önemli gerekliliklerinden biridir. Teknolojiye meraklı olanlar genellikle bilgisayarla ilgili bölüm tercihleri yaparak üniversite hayatlarında bu alanda ilerleme kaydetmek istemektedirler. Bilgisayarın teknik özellikleri ve bilgisayar yazılımları ile ilgili bilgi sahibi olan bireyler bilgisayarın donanımsal özellikleri ile ilgilenmeye başlamaktadırlar. Özellikle ülkemizde şu sıralar bilgisayarın donanımsal özelliklerinin geliştirilmesine yönelik herhangi bir çalışma yapılmadığı için bilgisayar donanım mühendisliği gelecekte önemli olacak olan bir meslek dalı haline gelmiştir. Bu nedenle bilgisayar yazılım ve donanım özelliklerinin bütünleştirilerek eğitim alabileceğiniz bu bölüm tercihi sizleri geleceğini iyi noktalarında çalışabilme imkânı oluşturacaktır.

Bilgisayar Donanımı Fizik - Makedonya Üniversiteleri

            Bilgisayar hayatımızın vazgeçilmez parçalarından bir tanesidir. Bilgisayar donanımı programları bilgisayarın kullanım alanı dâhilinde bulunan alanlarda işimizi son derece kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle son zamanlarda bilgisayar donanım bölümü üniversitelerde rağbet edilen bölümler arasında yer almaktadır. Bilgisayar donanımı programında bilgisayar sistem kurulum ve çalıştırma işlemleri, bilgisayar bakım ve onarımının nasıl gerçekleştirileceğine yönelik dersler verilmektedir. Bu bölümde verilen eğitim aşamasında matematik, teknik resim, temel elektronik, lojik- elektronik devreler, endüstriyel elektronik, sayısal kontrol, bilgisayar programlama ve mikrobilgisayar dersleri gösterilmektedir. Bu alanda eğitim görmeye kararlı iseniz matematik ve fizik konularında kararlı adımlar atmanız gerekmektedir. Mekaniğe ilgi duyma, şekil yeteneği bulunma ve mantığı kuvvetli kişilerin bu bölümde başarılı olacakları bilinen bir gerçektir.

Bilgisayar Eğitimi - Makedonya Üniversiteleri

Yapılan her çeşit binanın ve inşaatın insanların ihtiyaçlarına, isteklerine göre tasarlanması, yapılması ve denetlenmesini takip eden kişilere mimar denir. Ayrıca mimarlık, insan hayatını sürdüreceği, yaşayacağı yerlerin estetik, kullanışlı ve güzellik noktasında tasarlama sanatına da denir. Mimarın vazifesi, yapacağı binanın şehir imar planları uygun olup olmadığını denetlemesi, bu yapılacağı yapıyı kullanacak kişilerin isteklerine arzularına, görüşlerine ve maddi olanaklarını bakarak projeyi hazırlaması ve sunmasıdır. Binanın projesi hazırlandıktan sonra yapılacak binanın gerekli diğer mühendislerden yani makine, elektrik ve inşaat mühendisleri ile görüşerek işin yürütülmesini sağlamasıdır. Bu işlerin yürütülmesi için gerekli denetimi de yapar.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Türkçe Eğitim - Makedonya Üniversiteleri

Makedonya Cumhuriyeti'nin ilk, Makedonya'nın en büyük üniversitesi olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi'nde yaklaşık 50000 öğrenci okumaktadır. 21 fakültesiyle, her alanda uzman eğiti ve akademik kadrosuyla her geçen yıl yabancı öğrenci sayısında artış gözlenen üniversite uluslar arası bir üne de sahip bulunmaktadır. Sadece öğrenci kapasitesi ve mevcut bölümlerini çoğaltmakla kalmayan üniversite, sosyal, akademik, araştırmacı alt yapısı ve çalışmalarıyla da göz doldurmaktadır. Okul öncesi eğitim, eğitim sürecinin en önemli basamağı olmaktadır. Çocukların ilk başta, ailelerinden uzaklaşarak, sosyalleştiği, okulla, öğretmenle tanıştığı bir kurumdur. İlkokula hazırlık olarak algılanıp bilinse de, asıl görevi, çocukların kendi ihtiyaçlarını tek başlarına giderebilmelerini sağlamaktır.

İnşaat Mühendisliği - Makedonya Üniversiteleri

İnşaat Mühendisliği, toplumda iş sahası geniş olan bir meslektir. Bu mesleği yapanlar bina, demiryolu, metro, tünel, baraj, sulama, karayolu, pis su arıtma gibi yapıları ekonomik ve teknik noktadan uygun bir şekilde tasarlayan, yapan ve çalışmaları yürüten, denetleyen ve yaptıran kişilerdir. Yukarıda anlatılanlardan da anlaşılacağı üzere bu meslek toplumda çok emniyetli bir yeri vardır. Hayat şartlarını iyileştirmesi ve insanlara yol, köprü, ulaşım araçlarının gidebileceği yerleri, yaşayabileceği binaları yapma noktasında toplumla iç içe olan bir meslek sahibidirler. Toplum içinde değerleri yüksek olan hiçbir zaman kıymetini kaybetmeden bu meslek sahipleri insanlar içinde özel saygı ve hürmet görürler. Maddi ve manevi getirisi çok olan bu meslek sahipleri, inşaatın yapılan alanlar uygun olup olmadığını, hesaplamaları, bununla ilgili projeleri, yapımında kullanılacak araç gereçlerin hazırlanmasını, gerekirse projelerde değişiklikler yapar. Yapacağı yapının cinsine göre şantiye kurar, işçi ayarlar, iş güvenliğini sağlayacak resmi özel sözleşmelerin düzenlenmesinde, ihale işlemlerinin hazırlanması, ihalenin projeye uygunluğunu denetler. Daha birçok görevi üstelemek bu işleri yapar. Bu mesleği seçeceksiniz siz de matematik noktasında iyi olmanız, geometrik şekillerle aranızın iyi olması, yöneticilik özelliğinin olması proje özelliğinde yeni ve farklı fikirler üretebilenler bu mesleği seçmeliler.

Pazarlama Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Makedonya'nın Üsküp şehrinde bulunan üniversite, Makedonya Cumhuriyeti'nin ilk devlet üniversitesidir. 1949 yılında 3 fakülteyle eğitim- öğretim sürecine başlayan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi bu gün 21 fakülte ve 5 enstitü ile öğretim işleyişini sürdürmektedir. Aynı zamanda ülkenin en büyük üniversitesidir. Pazarlama, bir işletmenin ürettiği mal ve hizmetlerin piyasaya sürülmesi olarak tanımlanır. Geniş anlamıyla malın üretildiği andan, tüketildiği ana kadar, malın akımını kolaylaştıran işlerin tümüdür. Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Pazarlama Bölümü 2000 Euro'luk harç bedeliyle bu bölümde okumak isteyen öğrenciler için cazibe merkezi olmaktadır.

Psikoloji Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

1949 Yılında Üsküp şehrinde kurulan üniversite Makedonya'nın en büyük üniversitesidir. Aynı zamanda Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, ülkenin ilk devlet üniversitesidir. Öğrenci sayısı, uyguladığı programlar, kaliteli eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetleri ve akademik başarılarıyla dünyada kabul görmüş ve tanınmış bir üniversitedir. Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Psikoloji Bölümü, bu alanda eğitim alacaklar için oldukça büyük avantajlar sunmaktadır. Her şeyden önce 2000 Euro harç yatırılarak başlanan eğitimin sonunda alınan diplomayla birlikte, YÖK Denkliği nedeniyle ülkemizde de diploma aynı şekilde kabul görmektedir. Yani ekstradan birkaç dönem okuma zorunluluğu yoktur. Bologna ölçütleri uyum programlarının uygulandığı üniversitede, diploma Avrupa ve dünyadaki yaklaşık 70 ülkede kabul görmektedir. Psikoloji, insan ve hayvan davranışlarını, bu davranışlarla ilgili, biyolojik, sosyal ve psikolojik süreçleri inceleyen bir alandır. Bir meslek olarak Psikoloji ise, psikoloji bilgilerinin, insan sorunlarını çözmek için kullanılmasıdır.

Tıp Fakültesi - Makedonya Üniversiteleri

Dünya üzerinden en kıymetli şey hayattır. Vazifeler içinde en kıymetli ve önemlisi hayata hizmettir. Kıymet noktasında en ehemmiyetli hayat insan hayatıdır. Meslekler içinde insan hayatın devamına ve yaşamasına hizmet edilebilecek en güzel yapılabilecek meslek doktorluk mesleğidir. Bu cihetle dünya üzerinde en kutsi meslek doktorluk mesleğidir. Bu mesleğe insan üniversitelerde yetiştiren fakülte ise tıp fakültesidir. Bu tıp fakültesinin olması toplum ve ülke için çok ehemmiyetlidir. Bir ülkede doktor yetişmemesi demek o ülke için sağlık hizmetlerinin ve insan hayatının ne kadar tehlikede olduğunu gösterir. Doktor yetiştirmeyen ülkeler buna bir delildir.

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Tercih Sebepleri - Makedonya Üniversiteleri

Makedonya'nın başkenti olan Üsküp; ticari, siyasi, kültürel, ekonomik ve aynı zamanda eğitimin de başkenti olarak görülmektedir. Üsküp'te 1949 yılında kurulan Kiril i Metodi Üniversitesi eğitim alanında hızlı bir gelişim ve değişim içerisinde bulunmuş saygın ve köklü bir üniversite olarak öne çıkmaktadır. 64 yıl önce 3 fakülte ile kurulmuş olan Üsküp Üniversitesi günümüzde 21 fakülte ve 5 araştırma enstitüsü ile hizmet vermenin haklı gururunu yaşamaktadır. Kiril i Metodi Üniversitesi'nde 50.000 öğrenciye eğitim verilmekle beraber günümüze kadar; 126.000'e yakın lisans, 5.300'e yakın yüksek lisans ve 3000'e yakın da doktora mezunu vererek Balkan üniversiteleri arasında saygın bir konuma erişmiş bulunmaktadır.

Türkçe Öğretmeliği Bölümü

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te olan üniversite 1949 yılında kurulmuş, 3 Fakülte İle başladığı eğitim- öğretim hayatına 21 fakülte ve 5 enstitüyle devam etmektedir. Makedonya'nın en büyük üniversitesi olmasının yanında, Makedonya Cumhuriyeti'nin ilk devlet üniversitesidir. Türkçe Öğretmenliği Bölümü, 11- 14 yaş gruplarının, Türkçe dilini doğru kullanabilme, doğru anlama ve yorumlama ile kendini sözlü ve yazılı olarak ifade edebilmeleri için, öğretmen yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Bu mesleği seçecek kişilerde, sözel yeteneğin gelişmiş olması, kendisini sözlü ve yazılı olarak çok iyi ifade edebilmesi, çevresindekilerle iyi ilişkiler kurabilmesi ve edebiyata ilgi duyuyor olması gibi özelliklerin var olması gereklidir.

Yönetim Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Yönetim en kaba tanımıyla şiddetli rekabetin yaşandığı ve koşulların sürekli olarak değiştiği bir ortamda, işletmelerin ve işverenlerin çevreye uyum sağlamak, yaşamlarını sürdürmek ve temel yeteneklerini korumak için ortak tabanın yaratılmasıdır. Günümüzde iş imkanlarına baktığımızda özel sektörün ağırlıklı olduğunu görürüz. Genel olarak büyük şirketlerin piyasada yer aldığını ve bu şirketlerin özellikle yönetim bölümlerine önem verdiğini söylemek yanlış olmaz. Yönetim sadece yönetmek olarak algılanmamaktadır. Yönetim bölümünde birçok alt bölüm yer almakta ve her departman farklı bir işlev üstlenmektedir. Bu nedenle yönetim konumunda çalışmak isteyenler mutlaka yönetim eğitimi almalıdır.

Güç, Otomasyon ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Yenilenebilir enerji kaynakları, tabiatta sürekli bir halde devam eden enerji akışından elde edilen ve üretilen enerjidir. Bunlar güneş ışığı, rüzgar, su, jeotermal gibi şeylerden enerji üretilir. Genel olarak bunu tabir edersek tabiattaki, enerji kaynağından elde edilen enerjiyi kullanan ve kaynağın tüketme hızından daha çabuk bir şekilde kendini yenileyebilmesidir. Misalen, güneşten elde edilen enerjiyi kullanan makine veya teknoloji zamanla enerjiyi tüketir. Fakat bu elde edilen enerji tabiattan geldiği yani güneşten olduğu için tükenmez kendini yeniler. Bu enerjinin insanlar yaşayan canlılar tarafından tüketilmesi mümkün değildir. Petrol, demir gibi toprağın altından çıkan enerji kaynakları zamanla tükenme durumundadır. Otomasyon ise yapılan işin insanlarla makineler arasında paylaşımıdır. Makine yoğun kullanılıyor ise tam otomasyonu, tam kullanılamıyor ise yarım otomasyonlu iş olur. Dünya rekabetinin çok olduğu bir dönemde otomasyon ve yenilebilir enerji çok ehemmiyetli olmaktadır. Elde edilen ürünün ne kadar ucuza üreticiler ise dünya rekabetinde o ülke o kadar güçlüdür. Onun için bu Güç, Otomasyon ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Bölümü geleceğin mesleklerinden biri olacaktır. Dünyada enerji kaynaklarının tükenmesi gittikçe zayıflaması özellikle petrolün kaynaklarını belli bir zaman sonra tükeneceği için bu durumdan kaynaklanan arızaları gidermek için dünyada yenilenebilir enerji kaynakları oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bunun için gerekli çalışmalar devam etmektedir. Bir sürü proje bunun için üretilmektedir.

Ahşap Mekanik Teknolojisi - Makedonya Üniversiteleri

Sürekli olarak gelişmekte olan teknoloji ve moda alanları farklı tasarımlar ortaya koymaktadır. Üniversitelerde yer alan ahşap malzemeleri esas alarak tasarımın gücünün en iyi yerlere taşıma çabası içerisinde öğrencilere son derece donanımlı bir eğitim sunmaktadır. Maliyeti oldukça düşük bir şekilde ahşap ürünleri kaliteli olması için ortaya konmuş olan süre dâhilinde en iyi tasarımı çıkartmak için verilen bir programdır. Hem modern, hem kullanılabilen, hem de ucuz ve maliyeti düşük bir şekilde ürün üreticisi teknolojisi olarak yer almaktadır. Ahşaptan üretilen tüm ürünler çağın getirmiş olduğu tüm ihtiyaçlara cevap veren ve kullanacak olan kişilere fazla yönü ile göz kamaştıran nitelikte olması gerekmektedir.