+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

ÜSKÜP KİRİL METODİ ÜNİVERSİTESİ TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ - Makedonya Üniversiteleri


            Makedonya’nın başkenti Üsküp’te olan üniversite 1949 yılında kurulmuş, 3 Fakülte İle başladığı eğitim- öğretim hayatına 21 fakülte ve 5 enstitüyle devam etmektedir. Makedonya’nın en büyük üniversitesi olmasının yanında, Makedonya Cumhuriyeti’nin ilk devlet üniversitesidir.

            Türkçe Öğretmenliği Bölümü, 11- 14 yaş gruplarının, Türkçe dilini doğru kullanabilme, doğru anlama ve yorumlama ile kendini sözlü ve yazılı olarak ifade edebilmeleri için, öğretmen yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Bu mesleği seçecek kişilerde, sözel yeteneğin gelişmiş olması, kendisini sözlü ve yazılı olarak çok iyi ifade edebilmesi, çevresindekilerle iyi ilişkiler kurabilmesi ve edebiyata ilgi duyuyor olması gibi özelliklerin var olması gereklidir.

            Türkçe Öğretmenliği Bölümünü bitirenler Türkçe Öğretmeni unvanını alırlar. Türkçe Öğretmenleri devlet okullarında ya da özel okullarda çalışabildikleri gibi dershanelerde de görev alabilirler. Yine yurt dışında bulunan Türk Okullarında da Türkçe öğretebiliriler.
Üsküp Kiril Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü yıllık 800 Euro harç bedeliyle bu eğitim ve öğretim hizmetini mükemmel derecede vermektedir. Akademik kadrosu,okulun teknolojik ve sosyal imkanlarla donatılmış olması, yabancı ve yerli öğrencilerin harmanlanmasıyla ortaya çıkan keyifli etnik farklılık sayesinde dinamik bir öğrenim hayatı sunulmaktadır.

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Mezunlarının oldukça fazla avantajı da bulunmaktadır. Mezunlar aldıkları diplomalarla ülkemizde de Türkçe Öğretmenliği yapabilmektedirler. Üniversitenin YÖK Denkliği olması sebebiyle, alınan diploma ve unvan aynı şekilde geçerlidir. Ayrıca formasyon eğitimi alınmasına gerek yoktur. Yine AB eğitim sistemi benimsendiğinden ve Bologna Kriterlerine uyumlu eğitim verildiğinden, alınan mezuniyet belgeleri Avrupa başta olmak üzere yaklaşık 70 ülkede kabul görmektedir. Mezunlar, üniversitenin anlaşmaları nedeniyle mezuniyetten sonra Avrupa da istenilen bir şehirde çalışma ve yaşama hakkı da elde edebilmektedirler. Tüm bu süper fırsatlara ilave olarak, ERASMUS  programının uygulandığı üniversitede, öğrenci değişimi yapan Avrupa da ki farklı bir üniversite de 1 yıl gibi oldukça uzun bir süre eğitim alma şansıda sunulmaktadır. Farklı bir dil ve kültür tanımanın, öğrenmenin bundan daha etkili bir yolu olmadığı düşünüldüğünde, Üsküp Kiril Metodi Üniversitesinin neden bu kadar tercih edildiği ve öğrenci sayısının her yıl biraz daha arttığını anlamak hiç zor değildir.