+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Ekonomi Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Kiril Metodi Üniversitesi’nde okumak büyük bir ayrıcalık demek. Balkanlar’ın en önemli üniversitelerinden biri olmasının yanında, dünyada 70 ülkede de tanınan, saygın bir üniversitedir. Bir çok yabancı öğrenci eğitimlerini Kiril Metodi Üniversitesi’nde tamamlamak istedikleri için her yık yoğun talepler yaşanmaktadır. Geniş bir akademik kadroya sahip olan üniversitede, teknolojik alt yapılarla desteklenen çağdaş ve bilimsel bir eğitim verilmektedir. Öğrencilere yalnızca bilimsel değil aynı zamanda sosyal alanda da hizmetler sunulmaktadır. Üniversitenin kampüsünde çeşitli etkinlikler düzenlenmekte, farklı öğrenci kolektifleri tarafından düzenlenen konserler, geziler vb gibi pek çok  faaliyet yürütülmektedir.

1949 yılında kurulmuş olan Kiril Metodi Üniversitesi, bugün 21 fakülteyle hizmet vermektedir. Araştırma enstitüleri ile de göz doldurmaktadır. Eğitim esasları olarak kabul edilen Bologna Kriterleri, eğitim öğretim açısından kaliteyi artıran bir unsurdur. Üniversitede öğrenim paralı olmasına rağmen, yıllık ücretler oldukça düşüktür. Bu da öğrencilerin okulu tercih etmelerinde ekstra bir neden oluşturmaktadır.

Kiril Metodi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde küreselleşen dünyanın ve hızla artan teknolojik gelişmelerin takip edilerek, ekonomik anlamda çıkabilecek sorunları görebilmenin ve olası sorunlara karşı çözüm üretmenin önemine yönelik eğitimler verilmektedir. Bölümden mezun olan öğrenciler mesleki yaşamlarında “ekonomist” olarak adlandırılacaklarından Ekonomi bilimini en iyi şekilde öğrenmiş olmak zorundadır.

Ekonomi Bölümü’nün hedefi temel ekonomi bilgileri verilen öğrencilere, analiz edebilme becerisi ve bilgisi kazandırmak, sorunları kavrayabilme, çözüm getirebilme ve araştırma yapma özelliklerini pekiştirmektir. Ekonomi Bölümü’nde ekonomi derslerinin yanı sıra, işletme, muhasebe, iktisat, hukuk, bilişim sistemleri, uluslararası iktisat, uluslararası ekonomi, uluslararası finans, ekonomi tarihi, iktisadi düşünce tarihi, ekonomi politik, çalışma iktisadı, çevre iktisadı, kamu iktisadı, sağlık iktisadı, şehir iktisadı, tarım iktisadı dinamik analiz, sektör planlaması, ekonomik göstergeler, finansal yönetim, ticaret hukuku, erken uyarı sistemleri, uygulamalı ekonometri, yöneylem araştırması, zaman serileri analizi, veri analizi, sermaye piyasaları, iktisadi düşünceler tarihi, finansal ekonometri, bilişim teorisi, öngörü yöntemleri dersleri de verilmektedir. Matematik ve istatistik de önemli dersler arasındadır. Ekonometri, sosyoloji, tarih, gibi dersler de alınmaktadır. Ekonomi bölümü’nün yıllık eğitim ücreti 2000 Euro’dur.