+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Ürün Bilgisi - Endüstriyel Tasarım Yapıların Tasarımı - Makedonya Üniversiteleri

 

            Ürün tasarlama ve bu tasarımları yaratıcı yollarla piyasaya sürme gerçekten emek ve zaman harcayarak gerçekleştirebilecek bir eylem olarak bilinmektedir. Her geçen gün farklı ürünlerin piyasaya sürülmesi ile beraber ürün tasarlama alanında yenilikçi ve yaratıcı yollarla tasarımlar oluşturan kişilere duyulan ihtiyaç artmaktadır. Endüstriyel Tasarım yapıların tasarımını yapacak olan kişilerin yetiştirilmesi amacı ile ürün bilgisi bölümleri açılmış ve bu bölümden mezun olacak olan kişiler gelecekte çok iyi yerlere gelebilecek şekilde yetişmektedirler. Ürün tasarımı yapan kişilere öncelikle toplum ihtiyaçlarının bilincine varma eylemi kavratılmaya çalışılmaktadır. Tüketici problemlerine çözüm getirecek olan en yeni tasarımları oluşturacak olan kişiler yaratıcı, estetik bilince sahip, işlevsel, ergonomik, pazarlanabilirliği ve malzeme bilgisi bulunan, üretim yöntemleri ve olanaklarını iyi değerlendirebilen nitelikte kişiler olmalıdırlar.

            Özellikle endüstriyel tasarımda üretilmiş olan ürün üzerinde yer alan şekil, biçim, çizgi, renk, doku, malzeme ve esneklik gibi konular ön planda tutulduğundan ürün üzerinde gerçekleştirilen bu ayrıntılara son derece önem verilmelidir.

 

Ürün tasarımında sektörün içinde bulunduğu problem durumuna yaratıcı çözümler getirebilen kişiler yetiştiren Üsküp Kirli Metodi Üniversitesi bu bölümde göreceğiniz akademik eğitim için yıllık 2000 Euro almaktadır.

Tasarım bölümünde göreceğiniz eğitim sonucunda tasarım- üretim süreçlerinde yapacağınız uygulamalara hakimiyet becerisini kazanmış olma; tasarımı etkileyen dış etmenleri yorumlama becerisine sahip olma; bilgisayar programlarından yararlanarak tasarım ve üretim gerçekleştirebilme; kullanıcıyı merkeze alan tasarım anlayışına hakim olma gibi yetenekleri kazanacağınız için mezun olduktan sonra birçok sektör tarafından tercih edilebilirliğiniz bulunacaktır.

            Ürün tasarımı alanında okuyup mezun olmanız durumunda serbest tasarımcı firmalarla anlaşarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Tasarımlar oluşturulurken kişiler aynı zamanda çalışacakları kurumların vizyonunda etkileyicilik oluşturabilecek bir tasarım politikası çerçevesinde çalışmayı amaç edinmelidirler.

Tasarımcıların üç boyutlu düşünme yeteneğine sahip olmaları gerektiği gibi diğer tasarım firmalarına göre farkındalık yaratabileceklerine karşı inançlı davranmaları da gerekmektedir. Teknolojik alt yapıya sahip olma, yönetim becerilerini kullanabilme, girişimciliği konusunda adını duyurmuş biri olma bu bölümden mezun olmanız durumunda ülkemizde geçerliliği yüksek olacak olan bu meslek dalını icra etmenizde size yardımcı olacak yetenekleriniz arasında yer almaktadır.