+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Arkeoloji Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Arkeoloji Bölümü, ilk insandan itibaren bugüne dek geçen tüm zaman içinde, insanın bulunduğu, yaşadığı ortamlara ait yapılan kazı ve çalışmalar sonucu, her tür bulguyu inceleyen ve tarihe ışık tutan bir bilim dalıdır. Bölümden mezun olanlara “arkeolog” denir. Gelen olarak Eski çağ tarihi ve sanatı üzerine derinlemesine eğitimler alınır. Arkeoloji Bölümü’nün senelik ücreti 2000 Euro’dur.

Arkeoloji Bölümü’nde öğrenciler herhangi bir döneme ait bir kültür varlığını, bulguyu stili ve tarihi kronolojisi içinde inceleyebilme bilgi ve becerisine kavuşacak şekilde eğitim alırlar. Eğitimleri boyunca kültür varlıklarını korumaya, bulguları belgeleme ve arşivleme becerisine, ekip çalışmasına uyum sağlayabilme, mesleki ilkeleri edinme ve mimari çizimlerle ilgili bilgi sahibi olacakları şekilde eğitilirler. Aynı zamanda çok sayıda bilgisayar programına yönelik eğitimler alır, çizim programlarına hakim olurlar.

Dersler arasında arkeolojiye girişi arkeoloji terminolojisi, heykel ve seramik sanatı, kazı teknikleri, mimari, mitoloji, eski uygarlıklar, sualtı arkeolojisi, teknik resim, fotoğrafçılık, arkeolojik okuma ve inceleme, mesleki bilgisayar, arkeometri, müzecilik, taş eser restorasyonu, küçük buluntu restorasyonu, çevre biyolojisi, biyoteknoloji, davranış genetiği, bilim tarihi, uygarlık tarihi gibi alanlarda eğitimler verilmektedir.

Arkeoloji mezunları üniversitede akademisyen olarak kariyer yapabilecekleri gibi, müzelerde çalışabilirler, Madencilik sektöründe de iş bulma şansları vardır. Sanat galerilerinde uzman olarak çalışabilirler. Aynı zamanda restorasyon işlerinde de çalışıp, turizm rehberliği de yapabilirler.

Kiril Metodi Üniversitesi, 1949‘dan bu yana eğitimde yükselttiği başarı grafiği ve çağdaş bilimsel eğitim ve öğretim anlayışına sahip olması nedeniyle öğrencilerin her türlü araştırma, inceleme faaliyetlerine destek olmuştur. Öğrencilere gerekli teknolojik alt yapıyı sağladığı gibi, öte yandan gerek derslikler, gerekse kütüphane, laboratuarlar ve atölyeler olsun, tamamen öğrencilerin konforu düşünülerek hizmet vermektedir. Öğrencilerin sosyal hayatlarını korumak ve geliştirmek için, üniversite bünyesinde çok sayıda etkinlik, konser, geziler, turlar gibi faaliyetler sürdürülmektedir.

Kiril Metodi Üniversitesi 21 fakülteye, 5 enstitüye sahip, 50 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapan saygın bir üniversitedir. Balkanlar’ın en önemli üniversitesi olması dışında, dünyada 70’den fazla ülke tarafından tanınmaktadır. Bologna Eğitim Kriterleri’nin uygulandığı üniversitede, Erasmus Değişim Programı da uygulanmaktadır.