+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Tıp Fiziği - Makedonya Üniversiteleri

 

            Tıp fiziği son zamanların en çok araştırılan ve geliştirilen bilim dallarından bir tanesidir. Bu bilim dalı tıp alanında yararlanılan fiziğin gelişimsel evrelerini incelemektedir. Hastaların iyileştirilmesi aşamasında yararlanılan fiziki yöntemler geliştirilerek zaman içerisinde her türlü hastalık tedavisinde uygulanabilecek tedavi yöntemlerini bulmak bu bilim dalının genel amacı olarak bilinmektedir. Tıp fiziğinde özellikle lazerli, radyoloji ve radyoterapili yöntemler (son zamanların araştırma geliştirme çalışmalarına bağlı olarak) kullanılmaktadır. Tıp fiziği eğitimi alırken fiziğin alt dalları olan mekanik, optik, atom fiziği, nükleer fizik, elektronik, manyetizma, termodinamik ve katı hal fiziğinden de yararlanılmaktadır. Tıp alanında karşılaşılan hastalıklardan korunmak amacı ile akılcı araştırma ve problem çözme tekniklerinden yararlanılarak tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Bu tedavi yöntemleri her geçen gün daha çok hastaya hayat vermeye devam etmekte ve böylelikle tıp fiziği geleceğin geçerli meslek bilimlerinden biri haline gelmektedir.

            İnsan sağlığında iyileştirme meydana getirebilmek amacı ile hastalıklara tanı koyma, hastalıkları iyileştirme aşamalarında birçok hemşire, doktor, tıp bilimci, eczacı, hekim asistan tıp alanında ilerleme kaydetmek amacı ile çalışmalar yapmaktadır. Biyotıp, kompleks tıbbi sistemler, hippokratik tıp gibi yöntemlerden yararlanılarak sürdürülen tıp fiziği çalışmaları her daim sürdürülmektedir. Yenilikçi yöntemlerin denenme aşamasında eskiden kullanılan bu yöntemlerden de yararlanılarak hastalıkları kalıcı bir biçimde tedavi etmeden yararlanılmaktadır.
Patoloji, radyoloji ve klinik laboratuarlardan yararlanılarak geliştirilen tıbbi yöntemlerde benimde payım olsun diyorsanız tıp fiziği alanında kaliteli eğitim olanağı sunan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’nden yararlanabilir ve kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. Bu üniversite bünyesinde alacağınız tıbbi fizik eğitimi için yıllık ödemeniz gereken miktar 3000 Euro’dur.

            Tıp fiziği alanında alacak olduğunuz eğitim aşamasında yararlanabileceğiniz klinik fizik disiplinleri anesteziyoloji, cerrahi, fizik tedavi ve rehabilitasyon, psikiyatri, koruyucu hekimlik ve koruyucu tıp, pediatri, obstetriks, dermatoloji, acil servis hekimliği, aile hekimliği, genel hekimlik, hastane hekimliği, kardiyoloji, endokrinoloji, nefroloji, onkoloji, pulmonoloji, romatoloji, nöroloji olarak bilinmektedir. Geçici ya da kalıcı hastalık tedavisinde yararlanabileceğiniz bu yöntemle ilgili gelişmeleri takip etmek de daha farklı yöntemler bulmanıza yardımcı olacak gelişmeler arasındadır.