+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

 

Balkanlar’ın en prestijli üniversitelerinden olan Kiril Metodi Üniversitesi’nde okutulan İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde dersler uzman, bilimsel, ilerici ve modern öğretim görevlileri tarafından verilmektedir. Kiril Metodi Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okumanın avantajlarından hem yurt içinden hem de yurt dışından pek çok öğrenci yararlanmaktadır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde  verilen eğitimler İngiliz dilinin kökenleri ve filolojik yapısını öğretmek, İngiliz Edebiyatı’nı incelemek ve karşılaştırmalı edebiyat dersleriyle farklı kültürlerde ve dillerdeki yansımalarını da öğretmektir. İngilizce dünyada en çok konuşan dildir ve bugün en geçerli dil olarak kullanıla İngilizce’ye hakim olmak demek iş anlamında pek çok kapının açılması anlamına da gelmektedir. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde İngilizce dışında Amerikan Tarihi ve kültürüne dair dersler de verilmektedir. Amerikan sineması, Amerikan edebiyatı da eğitim müfredatı içindedir. İngiliz dili çerçevesinde dünya edebiyatında karşılaştırmalı eğitimler de sürdürülmektedir.

İngiliz dilinin etimolojik yapısı, tarihi ve bugüne ait durumunun detaylı olarak incelenip araştırıldığı bölümde, metin analizleri de yapılmaktadır. Aynı zamanda çevirmenlik, eleştirmenlik açısından da başarılı eğitimler verilmektedir. Edebiyat bilgisi, edebiyat akımları ve metin yorumu gibi alanlar da eğitim kapsamındadır. Verilen eğitimler öğrencilerin okuma, anlama ve konuşma becerilerini en üst seviyeye taşımaktadır. Dönemin edebi akımları incelenirken, tarihsel, sosyal ve siyasal durumları da incelenmekte ve bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü’nün yıllık eğitim ücreti 2000 Euro’dur.

 

1949 yılında eğitim hayatına başlayan Kiril Metodi Üniversitesi, ilk olarak 3 fakültede eğitimler vermiştir. Zaman içinde fakülte sayısını 21’e çıkarmış olan üniversite, 5 tane Araştırma Enstitüsü’ne de sahiptir. Çağdaş bir eğitim anlayışına sahip olan üniversitede bugün yaklaşık 55 bin öğrenci okumaktadır. Yurt dışından da pek çok öğrenci, Balkanlar’ın bu en prestijli, saygıdeğer üniversitesinde okumak için her yıl binlerce başvuru yapmaktadır.

 

 

Eğitim sistemi Bologna Eğitim Kriterleri esas alınarak ve AB uyumlu bir anlayışla sürdürülen Kiril Metodi Üniversitesi dünyada 70’den fazla ülkede tanınmaktadır. Bu durum mezun olan öğrencilerin aldıkları diplomanın prestijini de artırmakta ve kariyer anlamında çok sayıda ülkede şanslarını artırmaktadır. Kiril Metodi Üniversitesi’nde okumak ve mezun olmak bir ayrıcalıktır.